„Když jsem se pouštěl do vánočního alba, uvědomil jsem si, jak hluboko mám Vánoce uložené v podvědomí, takže se mi psalo snadno a lehkou rukou,“ vypráví Janek. Jako kluk je prožíval hodně intenzivně a nadvakrát.

Na večírcích se Janek a Zuzana objevují jen sporadicky.

Na večírcích se Janek a Zuzana objevují jen sporadicky.

FOTO: soukromý archív Janka Ledeckého

„Štědrý den jsme vždycky s maminkou slavili v Praze na Žižkově, ale na Boží hod jsem se přesunul k tátovi dolů do Libně, protože jsem z rozvedené rodiny. Teď už asi popatnácté s rodinou trávíme Vánoce ve Špindlerově Mlýně. Strom mi vždycky sežene někdo z Horské služby. Neptám se, kde ho uřízne, ale máme dohodu, že musí být takový, který by nikdo nechtěl, tedy nesouměrný mrzáček. Bezchybné stromky jsou jen pro lidi bez fantazie. Mně se líbí, když si doma rozsvítíme stromek, který to evidentně neměl v lese jednoduché. My mu uděláme hezký večer,“ směje se padesátiletý autor mnoha písní a tří muzikálů.

Janek zvládá lyže i snowboard. Je-li sníh, tráví Štědrý den na svahu.

Janek zvládá lyže i snowboard. Je-li sníh, tráví Štědrý den na svahu.

FOTO: soukromý archív Janka Ledeckého

Dárky se mění

Kouzlo Vánoc nechybí ani teď, kdy jsou jeho děti už velké. Jen dárky se mění, plyšáky a hračky vystřídaly praktické a většinou sportovní věci. Celá rodina - manželka Zuzana, syn Jonáš (19) i dcera Ester (17) - totiž v zimě lyžuje a v létě jezdí na oplachtěném prkně v Řecku.

Dcera Ester vozí medaile z juniorských závodů, v tomto případě evropské zlato v paralelním slalomu v Rejdicích.

Dcera Ester vozí medaile z juniorských závodů, v tomto případě evropské zlato v paralelním slalomu v Rejdicích.

FOTO: Vlastimil Vacek

„Jonáš ale stále víc inklinuje k muzice. Loni od Ježíška dostal elektrickou kytaru. Jednou mi ji už půjčil do studia, tak je fantastická. Ester baví sport, je v juniorské reprezentaci v alpských disciplínách. Jezdí na lyžích i na snowboardu.“ Co hezkého čeká Janka Ledeckého v roce 2013?

„Dotočili jsme se skupinou Žentour už osmou novou píseň. Doufám, že do konce letošního roku dopíšu další tři, abychom koncem ledna domíchali album. Už dva roky pracuji na muzikálu Iago, sháním peníze a chci si to užít. Někteří kolegové dopisují poslední melodie ještě v době zkoušek. Tohle bych já nedokázal, musím mít všechno pohromadě. Ale připouštím, že se to nějak vleče,“ říká zpěvák, textař a skladatel.

Syn Jonáš miluje hudbu a svému otci dokonce půjčuje elektrickou kytaru.

Syn Jonáš miluje hudbu a svému otci dokonce půjčuje elektrickou kytaru.

FOTO: Michaela Feuereislová

Do letošního představení Vánoční zázrak přibral Jiřího Langmajera, který se v roli střídá s Markem Vašutem. Bezdomovce Frantu si zahraje další posila - Martin Pošta. „Jinak zůstává v muzikálu a vlastně i v našich rodinných vánočních zvycích vše zachováno.“