Více než 54 % dotázaných zákazníků OC Letňany si štědrovečerní večeři bez kapra a salátu nedovede vůbec představit. Stále více lidí také doplňuje tradičního obalovaného kapra lososem.

Prodejci slibují, že na letošní české vánoční rybě si zákazníci opravdu pochutnají. „Podmínky pro růst kaprů byly letos velmi dobré, zákazníci se tak mohou těšit i na kapry vyšších hmotností než v loňském roce. Právě díky vyšší kvalitě očekáváme mírný nárůst prodeje kaprů,“ říká Jiří Bareš, nákupčí společnosti Tesco.

FOTO: fotobanka Profimedia

Ceny se budou pohybovat přibližně na stejné úrovni jako vloni, v nabídce bude jako obvykle kapr první třídy do 2,5 kilogramu, který bude stát okolo 80 korun za kilo, za výběrového kapra nad 2,5 kilogramy zaplatí lidé něco málo přes 90 korun. Ani letos prodejci kaprů neujdou pozornosti Městské veterinární správy, která je však poslední roky s dodržováním předpisů spokojená.

„Veterinární inspektoři budou i letos kontrolovat, zda nejsou kádě přeplněné, zda je zajištěn přísun kyslíku prostřednictvím vtékající vody a zda prodavači s kapry zacházejí správným způsobem. K dnešnímu dni evidujeme v hlavním městě 178 prodejních míst,“ sdělil Právu ředitel Městské veterinární správy Antonín Kozák.

V posledních letech se dokonce inspektoři nesetkali s dřívějším nekalým zvykem, kdy prodejci ryby, jež jim zůstaly v kádích a už se neprodaly, vypouštěli zpět do rybníka. Takové ryby totiž ve většině případů po stresu, který zažily, uhynuly. „Tito kapři by uhynuli tak i tak, ale jde o to, že správně mají být poraženi a zfiletováni. Smrt v takovém případě nastane ihned po omráčení. Ale když je vpustí do vody, kde tito přikrmovaní kapři nemají šanci sehnat potravu, utrpí trauma a stres a stejně uhynou,“ vysvětlil Kozák.