Ekologové dlouhodobě prohlašují, že nejšetrnější k přírodě je nemít vůbec žádný stromek, i když uznávají, že to v zemi s tak silnou tradicí vánočních stromků není možné. Navíc stromkové plantáže dokazují, že toto tvrzení dokonce už ani není zdaleka tak pravdivé.

„Na plantážích jsou vysazovány stromky, které jsou přímo určeny k vánočnímu prodeji, takže lze říct, že nějakých osm let, než vyrostou, u nás máme o to víc stromů. Já bych přesto doporučila stromky z prořezávky, které by byly tak jako tak určeny k likvidaci, a kupovat je co nejblíže místu, kde bydlíme, kvůli převozu,“ radí koordinátorka programu lesy z hnutí Duha Eliška Kvitová. Umělý stromek nedoporučuje hned ze dvou důvodů. „Nejprve je třeba si uvědomit, že byl vyroben v Číně a jakou jeho cesta přes půl světa zanechala uhlíkovou stopu. A pak je tu problém s jeho likvidací. Velmi dobrou alternativou, když se někdo nechce zbavovat umělého ani živého stromku, je pronajímání stromků v květináči,“ dodává Kvitová.

V hlavním městě se tohoto nápadu před dvěma lety chytl Martin Čuba. Již druhým rokem na webových stránkách představuje 110 stromků v květináči, jež lidem po rezervování přiveze až domů i s návodem na péči a po čtrnácti dnech si ho zase odveze. Další rok si může klient objednat ten samý.

„Bydlíme v Praze v paneláku a bylo nám líto, jak ty oschlé vánoční stromečky končí u popelnic. Tak jsme to před dvěma lety zkusili s adopcí stromků v květináči a letos byly zarezervovány během dvou dnů. Uveřejnil jsem na stránkách fotky a lidé okamžitě zareagovali. Spousta z nich chce ten samý jako loni, aby viděli, jak jim vyrostl,“ popisuje zájem zákazníků Čuba, který stromky přes rok nechává na pozemku za Prahou.
V nabídce má smrky pichlavé – stříbrné od metrových až po 170 cm, které jeho zákazníci získají za 390 až 490 korun.

„Doprava je zdarma, zákazníci při rezervaci vyplní své kontaktní údaje, já jim v polovině prosince zavolám a domluvíme se na termínu dodání. Ke stromečku v květináči dostanou i návod, jak se o něj starat. Ale není to nic složitého, musí se zalívat jednou za dva až tři dny a neměl by stát u topení, aby nevyschl,“ vysvětluje Čuba, který už nyní uvažuje o rozšíření svého podnikání. „Letos jsem si pronajal na rozvoz dodávku na zemní plyn, rozvážím to sám. Ale vzhledem k tomu, jaký je zájem a že 110 stromků lidé vykoupí během dvou dnů, uvažuji na příští rok o rozšíření,“ plánuje podnikatel, který v Česku zatím nemá konkurenci. „Lidé mi stále volají i teď a kromě toho, že jim už nemohu vyhovět, nemám je ani na koho odkázat, protože jsem zatím nenarazil na nikoho, kdo by se tomu také věnoval,“ dodává Čuba.