S Mikulášem na Křivoklát

První prosincovou sobotu můžete sobě i svým dětem zpestřit jízdou Mikulášským vlakem z Plzně na hrad Křivoklát. Ve vlaku bude pro děti přichystána nadílka a v romantickém prostředí hradu Křivoklát si můžete projít vánočně vyzdobený adventní trh. Z Plzně vyjíždí vlak v 9.20 a zpět přijede v 18:20. Dospělí zaplatí za jízdenku 200 korun, děti od 6 do 15 let 160 korun a děti do 6 let jedou vlakem zdarma.

Zábavu z dob našich předků připravil hrad Křivoklát na víkend 3. a 4. prosince. Adventní brána hradu se otvírá v 10 hodin a zavře se v 17 hodin. Na programu budou adventní koncerty, divadelní i kejklířská vystoupení. (celý článek)

Pestré křivoklátské lesy s dominantou hradem Křivoklátem (na snímku) mají být vyhlášeny národním parkem.

Křivoklát

FOTO: Radek Plavecký, Právo

O víkendu pojedou v Praze mikulášské parní vlaky

Na tuto sobotu a neděli připravily České dráhy ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Prahy 5 tradiční mikulášské parní vlaky. Souprava historických vozů v čele s parní lokomotivou Šlechtična bude několikrát vyjíždět z nádraží v Braníku po pražských tratích: oba dva dny do Radotína a Libně, v sobotu navíc také do Holešovic a Zličína a v neděli také do Čakovic. Sobotní jízda po Pražském Semmeringu na Zličín bude po příjezdu zpět do Braníka zakončena slavnostním ohňostrojem.

V čele parního vlaku vyjede parní lokomotiva Šlechtična, která poveze historickou soupravu sestavenou z vozů 2. a 3. třídy včetně bufetového vozu, ve kterém získají zájemci pamětní list a razítko. Parními vlaky bude procházet Mikuláš se svoji družinou. Všechny hodné děti dostanou od Mikuláše malý dárek. Pro ty zlobivé má čert připraveno uhlí z lokomotivy.

V sobotu pojede vlak do Radotína (odj. v 10.05), do Libně (odj. v 12.20), do Holešovic (odj. v 14.29) a po Pražském Semmeringu na Zličín (odj. v 16.40). První dva vlaky (do Radotína a Libně) pojedou ve stejných časech i v neděli, místo vlaku do Holešovic a Libně pojede ve 14.20 vlak do Čakovic a zpět.

Jízdné pro dospělé osoby bude v sobotu stát 180 Kč, v neděli pak 160 Kč. Jízdenka pro děti od 6 do 15 let bude za poloviční cenu. Místenka bude stát 20 Kč. Děti do 6 let se přepravují zdarma bez nároku na místo k sezení. Jízdenky a místenky je možné koupit v předprodeji na Masarykově nádraží (tel.: 972 246 161) nebo nádraží Praha-Braník (tel.: 725 859 426), a to denně od 8 do 18 hod.

Čerti a čertice ze starohradských pohádek

O víkendu připravili na Starých Hradech Velkou čertenickou soutěž. Každé menší dítě dostane dárek od starohradského čerteníka. V programu je také čtení z velké knihy hříchů, ochutnávka čertovské medoviny a pekelně dobrých bonbónů, zábava a hry s čerty - Čerte, nezlob se, kostky, karty a další. Vstup bude zdarma pro všechny, kteří přijdou v čertovském převleku. K čertům se přidají dračí čarodějné pohádky. Více najdete zde.

Putování za Mikulášem v Hluboké nad Vltavou

V 16 hodin vychází v neděli z náměstí v Hluboké nad Vltavou čertovský průvod do Zoo Ohrada. Čerti a čertice se vydají podél Munického rybníka, přes pekelnou bránu a v Loveckém zámku Ohrada se dočkají andělského přivítání. Čertíci pak v areálu zoologické zahrady rozsvítí vánoční výzdobu. Podrobnější informace najdete zde.

Zámek Hluboká

Zámek Hluboká

FOTO: Eva Martínková, Právo

20. valašský mikulášský jarmek

V sobotu se vypraví z Valašského Meziříčí zvláštní mikulášský vlak na tradiční Valašský jarmek do Valašských Klobouků. Děti se mohou těšit na mikulášskou družinu s pravými čerty, ale čeká na ně i mikulášská nadílka. Vlak jede přes Vsetín, Valašskou Polanku, Horní Lideč, Valašské Klobouky a Brumov až do Bylnice.

Valašské Klobouky se v sobotu naplní krásnými lidovými tradicemi, starodávnými zvyky a řemesly, pestrými kulturními vystoupeními, skvělými valašskými specialitami a mikulášskými skupinami. Šití papučí z ovčí kůže, tkaní na tkalcovském stavu, předení lnu, strouhání světidel, pletení košíků i pečení vánočních oplatků - to je jen stručný výčet řemesel, která budou moci obdivovat návštěvníci jarmeku (celý článek nebo zde).

Celodenní rodinné jízdné 360 Kč (pro max. 5 spolucestujících, přičemž pouze max. 2 z celkového počtu mohou být starší 15 let). Mikulášská nadílka je pro děti s jízdenkou zdarma, pro děti do 6 let za 20 Kč.

V parním vlaku obdaruje děti Mikuláš

Mikuláše a jeho družinu můžete vidět i na Orlickoústecku. Oblíbená tradiční jízda parního vlaku, na jehož palubě nebude chybět dobrá nálada a zábava s Mikulášem, se uskuteční na trati Letohrad – Dolní Lipka 3. prosince. Všechny hodné a odvážné děti budou Mikulášem obdarovány. Z Letohradu vyjíždí vlak v 10.02 a zpět přijíždí v 12.53 hodin.

Zpáteční rodinné jízdné stojí 150 nebo 250 korun, podle počtu zón, které Mikulášským vlakem projedete.

Mikulášská neděle a vaření s babičkou v Muzeu strašidel

V plzeňském Muzeu strašidel se v sobotu mohou děti učit vařit s čertovou babičkou od 15 hodin. V neděli se můžete těšit na Mikulášskou nadílku, která bude probíhat v muzeu od 10 do 18 hodin. Podrobnější informace najdete zde.

Lucifer na vás čeká i v prosinci v úštěckých Pekelných sklepech

Pro velký úspěch Pekelných sklepů a seznámení se s Jeho Veličenstvem Luciferem bude úštěcké čertí muzeum otevřeno i v prosinci. Muzeum, které sídlí v Pikartské věži, je středoevropským unikátem. Jsou tu mimo jiné figurky čertů i čertic, najdete zde i pohyblivý Peklém. (celý článek)

Peklo otevře jinak nepřístupné sklepní prostory mníšeckého zámku

Klasické prohlídky, Mikulášské prohlídky, peklíčko, výstava panenek a výroba svícnů na vánoční stůl. To vše je na programu o víkendu 3. a 4. prosince na zámku v Mníšku pod Brdy. (celý článek)

Mikulášský den s párou na Liberecku

Mikulášský parní vlak vyjede v sobotu z libereckého nádraží hned dvakrát. Poprvé v 9.20 a do Hrádku nad Nisou přijede v 10.10. Během cesty zastaví ještě v Chrastavě. Na zpáteční cestu se vydá z Hrádku nad Nisou v 10.45 a do Liberce přijede v 11.43. Pokud zaspíte nebo máte na sobotní dopoledne jiné plány, můžete se svézt mikulášským parním vlakem i odpoledne.

Vlak z libereckého nádraží odjíždí ještě ve 13.20 a zpět z Hrádku nad Nisou pojede ve 14.45. Dospělí zaplatí 25 korun, děti v doprovodu dospělé osoby pojedou mikulášským vlakem zdarma.

Za Mikulášem parním vlakem na zámek do Oslavan

České dráhy vypraví ve spolupráci s městem Oslavany a Divadlem na Mýtině v sobotu parní vlak Mikuláš, který pojede z Brna do Oslavan. Během cesty do Oslavan všechny děti obdrží obrázek s čertovským domečkem, do kterého budou sbírat razítka plněním čertovských úkolů na oslavanském zámku.

Zde budou připraveny pro děti ve sklepení, nádvoří a arkádách zámku čertovské úkoly. Úkoly není nutno plnit postupně, můžete jít tam, kde je momentálně volno. Děti s razítky v domečku a jízdenkou na parní vlak dostanou při cestě zpět od Mikuláše nadílku s dárečky od Českých drah.

Na oslavanském zámku bude probíhat tradiční jarmark s vánoční atmosférou, znějícími koledy, stromečky, zabíjačkou, kapry, medovinou a svařákem. V 16 hodin zazpívá chrámový sbor Cecilia, v 17 hodin bude losování o vánoční ceny, v 17.30 přijede na zámek Mikuláš.

Vlak vyjíždí z brněnského hlavního nádraží v 14.06 a z Oslavan vyráží s výletníky zpět v 18.38. Zpáteční jízdenka pro dospělého stojí 160 korun, dítě 6 – 15 let zaplatí 80 korun a dítě do 6 let 40 korun. Jízdenky platí pouze ve spojení s bezplatnou místenkou, pro dvě děti do 6 let platí jedna místenka.