Řeší především dostavbu radnice a potýká se patrně se snahami o obnovu Mariánského sloupu. Vadil by smrk poblíž domu U zvonu pohledu na Týnský chrám nebo na Národní galerii? Zatím to nikdo neřekl.

Letošní smrk má přijet do Prahy od středočeské Unhoště. Na Staroměstském náměstí má být postaven tento týden.

„Obávám se, že tenhle strom má tak 70 let. Nevím, kdyby měl na náměstí růst, jestli bychom se toho dožili,“ řekla Právu Hana Tietze ze společnosti Taiko, která pořádá vánoční trhy. Smrk by ale nemusel být takovou dominantou náměstí, jakou bývá nyní.
Vánoční stromy už zdobí různá pražská prostranství, náměstí Míru v Praze 2 i Strossmayerovo náměstí v Praze 7. Trvale zde prý růst nemohou. „Nebylo by to vhodné kvůli tomu, že vánoční strom stává uprostřed náměstí Míru před monumentálním vchodem do sv. Ludmily. Kromě toho zde stromů roste dost,“ řekl Právu místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek. Zdejší vánoční strom je umělý.

Trvale rostoucí stromy - otázka pro zahradní architekty

Strom na Strossmayerově náměstí byl živý, přivezla a vztyčila ho zahradnická firma. Opět na stejném místě před kostelem sv. Antonína jako v předchozích letech. Celoročně zde ale strom podle mluvčího Martina Vokuše stát nemá. „Vedou zde pouliční sítě, místo na zasazení tam asi není,“ zdůvodnil Vokuš.

Hned několik stromů se objeví v Praze 3, z toho hlavní na náměstí Jiřího z Poděbrad. Ani zde by nemohl smrk růst? Mluvčí Prahy 3 Jan Sotona to nevyloučil. Podle něho lze myšlenku zvážit při celkové rekonstrukci náměstí, která má souviset s budováním podzemních garáží. „Je to otázka pro zahradní architekty, jestli by se tam strom hodil,“ řekl Sotona.

Nejméně čtyři stromy budou od příštího týdne svítit v Praze 6. „Dominanta Vánoc“, jak se vyjádřil mluvčí Jakub Hofmann, bude stát na Kulaťáku. Ani v tomto případě nepůjde o trvale rostoucí strom.