V Evropě se už stalo trendem, že se stromečky zahalí do jedné barvy a i ozdobičky jsou podobných tvarů. Naproti tomu třeba v Americe mají radši veselejší styl. Větší barevné ozdoby různých tvarů, nejen koulí, ale třeba i různě zdobené figurky.

U nás se vánoční ozdoby vyrábějí např. ve firmě Irisa ze Vsetína. Ta nyní nabízí asi 15 000 vzorů vánočních ozdob. Většina produkce firmy jde na export – nejvíce do USA, Německa, Holandska, Anglie, Francie a dalších. Obchodní referentka Irisy Dana Štěpančíková řekla ČTK, že kolekce se liší podle toho, pro jakou zemi se ozdoby vyrábějí. Protože každá má své tradice, oblíbené barvy a symboly.

FOTO: firma Irisa

S novými barevnými trendy se zaměstnanci Irisy seznamují každým rokem na největším a nejvýznamnějším mezinárodním veletrhu bytového textilu a textilu pro veřejný sektor Heimtextil ve Frankfurtu. Ve vlastním vývojovém centru si pak podnik vytváří vlastní vzory a návrhy, které představuje na výstavách.

FOTO: firma Irisa

Další firmou a zároveň největším výrobcem ručně vyráběných a malovaných skleněných vánočních ozdob v Česku je firma Vánoční ozdoby, DUV-družstvo. Specializuje se výhradně na tradiční výrobu skleněných vánočních ozdob. V současné nabídce družstva je více než 80 000 výrobků, které mohou být vyvedeny v přibližně 600 barevných odstínech. Záleží na přání zákazníka.

FOTO: DUV-družstvo

Vánoční ozdoby jako již každoročně nabízí i Ikea. Interiérová designérka této firmy Klára Hausenblasová dává tip na výzdobu vánočního stromečku: „Chcete-li mít stromeček v moderním, elegantním stylu, použijte pouze jeden druh vánočních ozdob nebo osvětlení. Představte si třeba vánoční stromeček plný bílých srdíček!“ Podle designérky se totiž bílá, stříbrná a zlatá barva do vánoční výzdoby vždycky hodí. „Vytvoří doma sváteční zimní náladu a můžete je snadno kombinovat s vašimi stávajícími doplňky,“ vysvětluje.

FOTO: Ikea

Ve Vizovicích jubilejní vánoční výstava vánočních ozdob

Galerie Mariette ve Vizovicích otevřela svou tradiční, letos již desátou, Vánoční výstavu. Až do 23. prosince zde mohou návštěvníci denně od 9 do 17 hodin načerpat inspiraci pro zimní výzdobu. Galerii vede Roman Mynář, který se sám výrobou vánočních skleněných ozdob zabýval a zůstává věrný heslu, že návštěvníkům nabízí výhradně práci českých výrobců skleněných vánočních ozdob. „Navíc většina těchto vzorů vznikla přímo podle našeho zadání, takže jsou k vidění pouze ve vizovické galerii. Každým rokem se snažíme návštěvníkům ukázat, jaké jsou nové trendy ve zdobení stromků, ale zároveň počítáme i s konzervativním vkusem českých zákazníků,“ vysvětlil Roman Mynář.

Dětské motivy

Dětské motivy

FOTO: Archiv Galerie Mariette

Každoroční trendy přitom neurčují sami výrobci, ale EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ve zdobení vánočních stromků jsou přitom i letos určeny čtyři velmi odlišné styly. Autorka výstavy Iva Mynářová jednotlivé trendy popsala.

První trend se jmenuje Lovecká chata (Hunting lodge). Je to styl inspirovaný přírodou a venkovem. Je nadčasový a elegantní a trochu mužný. Barevná škála se inspirovala v lesním porostu a obsahuje zelenou, béžovou, medovou, červenou.

Trend Lovecká chata

Lovecká chata

FOTO: Archiv Galerie Mariette

Druhý trend dostal jméno Zamrzlá zahrada (Frozen garden) a vypadá tak, jakoby přírodu v jedné chvíli překvapila jinovatka. Barvy jsou chladně elegantní – stříbrná, bílá, ledově modrá, tyrkysová a fialková.

Trend - Zamrzlá zahrada

Zamrzlá zahrada

FOTO: Archiv Galerie Mariette

Třetím trendem je Zlatý poklad (Golden treasure) a je pro všechny, kdo milují bohaté a třpytivé zdobení. V tomto trendu jsou patrné prvky orientu. Vše je opulentně blyštivé, až barokně bohatě zdobené. V barvách zlata a mědi s bohatými blyštivými posypy.

Trend - Zlatý poklid

Zlatý poklad

FOTO: Archiv Galerie Mariette

Do současných interiérů se bude dobře hodit trend s názvem Moderní poklid (Modern serenity). U tohoto směru zdobení je na první pohled nápadná barevná škála, která vychází z barvy fuchsií a magnólií a je kombinována s ostrou, matnou bílou.

Trend - Moderní poklid

Moderní poklid

FOTO: Archiv Galerie Mariette