„Odhadu charakteru nadcházející zimy podle upečené martinské husy se zhostila moje kamarádka a spolužačka z gymnázia a minulé dvě zimy odhadla svými svéráznými metodami zcela přesně,“ poznamenal k tomu Dvořák.

Podle věštby by tak měl být i zbytek podzimu poměrně teplý a sníh nebude ještě dlouho k mání ani na horách. Významnější sněhové přeháňky by se měly objevit až zhruba v půli prosince.

„Meteoroložka“ ke své předpovědi dochází podle množství a rozmístění podkožního tuku na těle pečené husy, ale také podle stavu kostí. Když má husa více podkožního tuku, bude prý tužší zima, což ale není případ letošního roku.

„Jakési střídavé či proměnlivé počasí, napůl sníh, napůl bláto. Sníh se objeví i na horách. Vánoce v nížinách ale prý budou na blátě,“ vyjevila podle Dvořáka svatomartinská husa.

Sněhová nadílka a zřetelnější mrazy by se měly objevit až kolem 10. až 15. ledna. Od zhruba 20. ledna by mělo přituhnout ještě výrazněji a po dalších 14 dní by měl trvat vrchol zimy se sněhem a teplotami hluboko pod nulou.

I kachny svědčí o mírné zimě

V únoru by měly mrazy opět polevit a občasnou sněhovou pokrývku bude střídat bláto. Počátek jara se pak ponese v duchu plískanic, střídání sněhu a oblev s deštěm.

„Zima jako celek by měla být mírnější, rozhodně mírnější než loni. Cibule má málo vrstev, listí je dlouho na stromech a kachny stále nesou vejce, což prý je v tuto roční dobu neobvyklé,“ vylíčil další aspekty věštby Dvořák.

„Věřme tomu či ne, příští jaro ukáže, zda se věštba naplnila. Klimatologické modely také ukazují na normální, snad i teplotně slabě nadnormální zimu, tak to možná vyjde,“ poznamenává na závěr meteorolog s tím, že ač je zarytým skeptikem, schopnosti jeho známé mu často vyrážejí dech.