V nejprodávanější kategorii stromků od 150 do 220 centimetrů výšky by se tak ceny měly pohybovat od 300 korun u smrku ztepilého a borovice lesní po 550 a více u jedle kavkazské, která je přes svou vyšší cenu spolu se smrkem pichlavým v současnosti nejprodávanějším druhem stromku v ČR.

Kvůli mrazům na konci jara a zvyšující se poptávce po stromcích v celé Evropě nelze podle Valdmana očekávat nadbytek stromků, přesto prý nehrozí na trhu jejich nedostatek.

Pěstitelé stromků loni nezaznamenali výraznější vliv ekonomické krize na chování Čechů při nákupu stromků, obdobnou situaci očekávají i letos. "Lidé si chtějí po celoročním spoření a utahování opasků užít alespoň Vánoce," míní Valdman.

"Celková průměrná roční spotřeba přírodních vánočních stromků se dlouhodobě odhaduje na zhruba jeden milión kusů," uvedl Valdman. Lidé podle něj stále více kupují stromky pěstované na plantážích, neboť jsou kvalitnější než nařezané v lese.

Stále oblíbenější jsou také stromky v takzvaných kontejnerech. Mnoho lidí nakupuje takovéto stromky s tím, že si je později vysadí na zahradě. "Udržet vánoční stromek v kontejneru do jara je ale velmi náročné a pouze malé procento takto vysazených stromků na jaře zakoření a ujme se," podotkl Valdman. Přezimování stromku v domě či v bytě je podle něj poměrně obtížné. Stromky se prý v nádobách prodávají proto, aby dlouho vydržely v dobrém stavu a byly stabilní.

Čtěte také: Co dělat, aby vánoční stromek v květináči skutečně přežil