"Čtenářům svých recenzí přeju hezké vánoční svátky a připomínám, že nejlépe je stráví se svými nejbližšími - a proč ne třeba v divadle? Vezměte děti do Violy na Endele vendele nebo na Staročeské vánoční hry, a celou rodinu do Divadla v Dlouhé na nestárnoucí Malou vánoční povídku. Ale na Rybovu Českou mši vánoční zajděte raději do kostela, tam je nejhezčí"... Radmila Hrdinová

Radmila Hrdinová

Radmila Hrdinová

FOTO: archiv Právo

Jindřich Černý EDUARD CUPÁK

Divadelní historik Jindřich Černý je autorem monografie divadelního a filmového herce Eduarda Cupáka (1932–1996), který vstoupil do povědomí diváků lyrickým Vilíkem Roškotem a Janem Ratkinem v šrámkovských filmech Měsíc nad řekou a Stříbrný vítr. Skrze jeho role na jevišti, ve filmu, televizi i rozhlase autor modeluje Cupákův herecký typ.

Nakladatelství XYZ, 300 stran, 249 Kč

FOTO: archiv Právo

Blanka Bohdanová ŽIVOT JAKO TAKOVÝ

Herečka Národního divadla vypráví o svém divadelním i osobním životě klidným, poutavým stylem, naplněným i cennými úvahami o okolním světě. Začíná od svého dětství, pokračuje cestou k divadlu, prostor poskytne i vzpomínkám na své nejmilejší kolegy a také oblíbeným veršům. Knihu doprovází řada fotografií a reprodukcí obrazů Blanky Bohdanové.

Nakladatelství XYZ, 324 stran, 249 Kč

FOTO: archiv Právo

Kateřina Macháčková TÉMA MACHÁČEK

Dcera režiséra a herce Miroslava Macháčka vydává po Zápiscích z blázince další svědectví o svém otci. V obsáhlé knize složené z autentických Macháčkových textů i výpovědí jeho kolegů a přátel, doplněných vlastními komentáři a spoustou fotografií, se snaží dobrat portrétu pro mnoho lidí kontroverzní, ale nepřehlédnutelné osobnosti českého divadla a filmu.

Nakladatelství XYZ, 381 stran, 289 Kč

FOTO: archiv Právo

Martin Hilský SHAKESPEARE A JEVIŠTĚ SVĚT

Obsáhlý komplex studií shakespearologa a anglisty Martina Hilského zve čtenáře do světa velkého dramatika čtenářsky přístupným způsobem.

Objevuje mu v textu her, básní i sonetů nečekané a zajímavé souvislosti v kontextu doby i Shakespearova díla. Je to kniha, která potěší studenty i profesory, ale především všechny milovníky Shakespearova umění.

Nakladatelství Academia, 909 stran, 795 Kč

FOTO: archiv Právo

Jaromír Kazda BOŘIVOJ NAVRÁTIL

Portrét herce a pedagoga Pražské konzervatoře a DAMU, dlouholetého člena Národního divadla, poté Divadla Na Zábradlí a Spolku Kašpar, vynikajícího recitátora a rozhlasového herce napsal teatrolog zabývající se po léta herectvím. Textem prolínají i osobní vzpomínky Bořivoje Navrátila a fotografie dokumentující jeho četné divadelní a filmové postavy.

Nakladatelství Brána, 304 stran, 299 Kč

FOTO: archiv Právo