Nechme se inspirovat působivými nápady na dekoraci a vytvořme si naprosto jedinečnou atmosféru podle svých představ. Proč si letos neudělat Vánoce ve zlato-bílé kombinaci? Vždyť bílá je barvou čistoty, zlatá k Vánocům patří a obě se dají dobře kombinovat s kontrastními barvami a materiály. Vedle nich vynikne trendová béžová, růžová, fialová, bordó, ale i klasická červená a zelená. Nic nezkazíme, budou-li vánoční dekorace elegantní, luxusní a zdobné.

Lampy na svíčky ze série Tiffany budou jedinečnou dekorací ve stylovém interiéru

Lampy na svíčky ze série Tiffany budou jedinečnou dekorací ve stylovém interiéru

FOTO: Archiv firmy Almi Decor

Sváteční nálada je tu

Jaké by to byly Vánoce bez vůně cukroví, ovoce, ořechů a jehličí. Obvykle nechybí ani adventní věnec, živé květiny, purpura, svíčky, svícny, elektrické osvětlení, řetězy, mašle a stuhy, jesličky, lucerny a aromalampy, okenní dekorace, ale hlavně vánoční stromek. Ať už živý, nebo umělý, každý musíme ozdobit.

Pro slavnostní podávání ovoce či sladkých dezertů se výborně hodí misky a mísy ze série Grande ve tvaru jablka. cena 119 Kč za menší a 525 Kč za větší.

Pro slavnostní podávání ovoce či sladkých dezertů se výborně hodí misky a mísy ze série Grande ve tvaru jablka. Cena 119 Kč za menší a 525 Kč za větší.

FOTO: Archiv firmy Krásný domov

Jaké zvolit vánoční ozdoby a dekorace? Každý podle svého vkusu. Na výběr máme ozdoby tradiční i neobvyklé, levné i drahé - skleněné, dřevěné, kovové, keramické, slaměné, plastové, háčkované i perníkové. Zvolit můžeme osobitý přístup, ať už jde o barvy, materiály či jejich kombinace.

Svíčkami rozsvítíme stůl. a protože hitem letošních Vánoc bude bílá, tento efekt ještě více umocníme kombinací bílé a stříbrné barvy

Svíčkami rozsvítíme stůl, a protože hitem letošních Vánoc bude bílá, tento efekt ještě více umocníme kombinací bílé a stříbrné barvy.

FOTO: Archiv Marks and Spencer

  • Ke klasickým barvám patří různé odstíny zlaté v matné či lesklé úpravě, ale slavnostně budou vypadat i bílé a smetanové tóny v kombinaci se zelenou a stříbrnou.
  • Ke zlaté lze přidat karamelovou, čokoládovou a fialovou, i když tradiční kombinace je zelená s červenou nebo přírodní béžová s hnědou a bílou.
Keramické hrnky, talíře, misky a mísy Fargrik v modrobílém provedení s vánočními motivy se hodí do interiérů zařízených v severském stylu. jednotlivé kusy od 69 Kč.

Keramické hrnky, talíře, misky a mísy Fargrik v modrobílém provedení s vánočními motivy se hodí do interiérů zařízených v severském stylu. Jednotlivé kusy od 69 Kč.

FOTO: Archiv Ikea

Kouzlo vyzdobeného stolu

Všichni se těšíme na štědrovečerní večeři, a proto si necháme záležet na výzdobě stolu. Slavnostně upravený stůl sváteční atmosféru ještě více podtrhne. Nešetříme svíčkami, ubrousky, vánočními soškami či dokonce jmenovkami.

jednoduchá dekorace ze série Velvet v růžovofialových tónech, kterou tvoří větvička se skleněnou ozdobou a mašlí.

jednoduchá dekorace ze série Velvet v růžovofialových tónech, kterou tvoří větvička se skleněnou ozdobou a mašlí.

FOTO: Archiv firmy Almi Decor

Nejdříve prostřeme sváteční bílý ubrus, na němž veškeré ozdoby vyniknou. Může to být rodinný klenot po babičce - krajkový, vyšívaný, háčkovaný nebo damaškový ubrus.

Dalším oblíbeným způsobem úpravy stolu je vrstvení ubrusů, kde na zakrytí plochy stolu postačí jednoduchá bílá látka, na niž položíme menší ubrus v kontrastní barvě nebo ubrus s vánočními motivy. Ale mohou to být i moderní taftové nebo průsvitné šifonové ubrusy s hvězdičkami nebo jinými vánočními symboly.

Pro umocnění vánoční dekorace použijeme stříbrné či zlaté stuhy, ozdoby a svíčky. Aby stůl neztratil své kouzlo, vždy se snažíme spíš o střídmý vzhled vánoční dekorace.

Na vánočním stole vynikne kolekce francouzského ručně foukaného skla D´Artagnan, inspirovaná benátskými sklenicemi ze 16 století. má čisté linie a dokonalé provedení.

Na vánočním stole vynikne kolekce francouzského ručně foukaného skla D´Artagnan, inspirovaná benátskými sklenicemi ze 16. století. Má čisté linie a dokonalé provedení.

FOTO: Archiv Le Patio

Zazní i květinová symfonie

K oživení interiéru využijeme živé rostliny, vždyť aranžování hrnkových květin nebo květin do vázy není nic neobvyklého. Své udělá i jeden jediný květ doplněný vhodnou zelení. Při aranžmá je rostlina vždy na prvním místě.

S nádhernými listeny intenzivních barev se poinsettie hodí pro slavnostní stolní dekorace. Ve stříbrné míse v červených odstínech působí obzvláště velkoryse.

S nádhernými listeny intenzivních barev se poinsettie hodí pro slavnostní stolní dekorace. Ve stříbrné míse v červených odstínech působí obzvláště velkoryse.

FOTO: Archiv firmy Stars for Europe

Slavnostní náladu v interiéru pomohou vytvořit vánoční hvězdy. Patří mezi květinové dekorace, na něž bychom neměli v tomto období zapomínat. S patřičnou dávkou kreativity a důrazu na detail se v interiéru stávají výraznými dominantami. Vánoční hvězda rozzáří interiér v temperamentně červené či elegantní krémové barvě vrcholných listů, v různých tvarech a velikostech. Proč? Má luxusní i slavnostní vzhled, který ji předurčuje pro nádherné dekorace a všechny předpoklady pro velké slavnostně elegantní aranžmá ve vysoké váze či drobnou delikátní ozdobu stolu.

Solární světelný LED řetěz šetří energií a chrání životní prostředí a je odolný proti povětrnostním vlivům. Doba svícení je 6 hodin a délka řetězu 10 m.

Solární světelný LED řetěz šetří energií a chrání životní prostředí a je odolný proti povětrnostním vlivům. Doba svícení je 6 hodin a délka řetězu 10 m.

FOTO: Archiv firmy Tchibo

Právě o Vánocích se pokusíme sladit rostliny, barvy a doplňky tak, abychom dosáhli harmonického celku s ostatními dekoracemi v bytě. V každém interiéru zabere jednoduchá květinová dekorace v různých variacích a velikostech. Pro výzdobu slavnostního stolu vsadíme na klasické, luxusní či moderní aranžmá, vždy záleží na stylu interiéru.

Ve světě porcelánu je značka Rosenthal pojmem. A máme-li chuť pořídit si přímo vánoční sérii, můžeme tak učinit v Outlet Store potten a Pannen v Čestlicích. Ceny jednotlivých kusů se pohybují od 615 Kč, celý servis pro šest osob pak od 20 000 Kč.

Ve světě porcelánu je značka Rosenthal pojmem. A máme-li chuť pořídit si přímo vánoční sérii, můžeme tak učinit v Outlet Store potten a Pannen v Čestlicích. Ceny jednotlivých kusů se pohybují od 615 Kč, celý servis pro šest osob pak od 20 000 Kč.

FOTO: Archiv formy Potten a Pannen

Zář světelných dekorací

Vánoce si nedovedeme dost dobře představit bez stromečku, cukroví, kapra, stejně tak jako bez ozdobných světel. Světelné dekorace v interiéru i v exteriéru mají jedinečné kouzlo. Na výběr máme jednoduché světelné řetězy, které vždy zpříjemní a umocní vánoční atmosféru. Zavěsit je můžeme na stromeček i do okna. Venkovními řetězy ozdobíme balkony i okenní dekorace. Dnes už jsou na trhu vedle elektrického osvětlení i chytré LED diody, které se nezahřívají a jsou šetrné k životnímu prostředí.

Různými druhy dekorativních hvězd si můžeme vyzdobit okna v interiéru, ale také stromeček či samostatné dekorace zavěsit v bytě. Cena od 49 Kč.

Různými druhy dekorativních hvězd si můžeme vyzdobit okna v interiéru, ale také stromeček či samostatné dekorace zavěsit v bytě. Cena od 49 Kč.

FOTO: Archiv Ikea

K Vánocům patří tradice
Na Štědrý večer rozkrajuje jablko nejstarší u stolu. Hvězdička znamená pevné zdraví, křížek nemoc.
Oblíbené je pouštění lodiček ze skořápek vlašských ořechů po vodě s malou svíčkou uprostřed. Prozradí nám, zda se budeme držet doma, nebo se vydáme na cesty, a také čeká-li nás dlouhý život nebo nepříjemnosti.
Pomalu se obnovuje tradice vlévání roztaveného olova do vody. K dostání jsou miniaturní soupravy, které zpestří sváteční večer. Z roztodivných tvarů olova budeme hádat, co nás čeká.
Na slavnostním stole se mnozí z nás těší z křehké krásy barborek - rozkvetlých větviček třešně utržených na svatou Barboru (4. 12.), které symbolizují nezadaným dívkám svatbu. Podobnou službu jako barborky mohou udělat rozkvetlé větvičky forsythií (zlatic, tzv. zlatého deště).
Aby se držely peníze celé rodiny v příštím roce, dáme každému pod talíř svátečního stolu kapří šupiny.
Během štědrovečerní večeře nevstáváme, aby nás podle pověry nestihla nemoc. Po večeři odcházíme od stolu raději všichni najednou.
Světelný řetěz se 40 LED žárovičkami s teplým bílým světlem ve vzhledu jmelí je určena po vnitřní použití. Řetěz je dlouhý 4 m a vyjde na 400 Kč.

Světelný řetěz se 40 LED žárovičkami s teplým bílým světlem ve vzhledu jmelí je určena po vnitřní použití. Řetěz je dlouhý 4 m a vyjde na 400 Kč.

FOTO: Archiv firmy Tchibo