Jaké budou letošní Vánoce Mirjam a Daniela Landových? "Každý rok to máme jinak. Někdy jsme v Německu, jindy v Česku. Vánoce nemám ráda, nechci je slavit a utíkám před nimi. Děláme je pouze kvůli dětem," svěřila se režisérka a scenáristka Mirjam Landa.

Zatímco v českých zemích jíme pouze rybu nebo řízek, v řadě spolkových zemí Německa šupináče na svátečním stole neuvidíte. Konzumují tu třeba masové fondue nebo jedí pečená kolena. Záleží na regionu, poněvadž Německo rozlehlé a zvyky jsou všude odlišné.

Fondue si dopřává nejen Mirjam, ale i Daniel a jejich tři dcery. "V dětství jsem Vánoce ráda měla, protože jsem dostávala dárky. Těšila jsem se na ně už půl roku předem. Ale v pozdějším věku mi došlo, že ačkoliv se lidi o Vánocích hádají víc a mají se snad ještě méně rádi, dělají, že tomu tak není. Všechno mi připadá hrozně křečovité. Všichni se setkávají s příbuznými a známými. Když je nepotřebuji vidět celý rok, proč zrovna o Vánocích?" ptá se Mirjam.

Daniel Landa je neustále v jednom kole, proto si váží občasné pohody - a to nejen o Vánocích. Ta mu je nad všechny dárky světa. "My si moc dárky nedáváme. Dostávají je od nás hlavně děti, a ty mívají hodně přání," prozrazuje Mirjam.