Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) čeká Česko v dalších 30 dnech nadprůměrně teplé počasí, obloha bude po většinu času zatažená.

V pondělí se budou teploty ještě pohybovat hluboko pod bodem mrazu, bude kolem minus čtyř až minus osmi stupňů. Další dny až do konce roku se ale rtuť teploměru přes den vyšplhá na nulu až šest stupňů. V noci očekávají odborníci teploty v rozmezí mezi minus dvěma až minus osmi stupni. "Uprostřed období ale bude v noci i jen kolem nuly," řekla ČTK meteoroložka z ČHMÚ. Obloha bude oblačná a zatažená s občasnými dešťovými nebo smíšenými přeháňkami. Na horách by mohlo sněžit.

Na otázku, zda budou letos bílé Vánoce, nedokážou dát meteorologové jednoznačnou odpověď. "Je to poměrně složitá otázka, ale očekávané teploty a srážky napovídají tomu, že by sníh měl spíš roztát," uvedla odbornice. Pokud se na povrchu sněhové pokrývky vytvoří ledová krusta, je jistá šance, že by i v nižších polohách mohlo trochu sněhu vydržet. Rozhodně to ale nebude romanticky bílá pokrývka jako nyní. "Spíš se bude jednat o nesouvislou vrstvu špinavého sněhu," řekla.

Nový rok začne opět s oblačnou až zataženou oblohou a občasnými dešťovými nebo sněhovými srážkami. Sněžit by mělo hlavně na horách. V noci se teploty budou pohybovat kolem minus pěti až plus jednoho stupně Celsia, při vyjasnění na sněhové pokrývce až minus deset stupňů. Přes den bude mezi minus dvěma až plus čtyřmi stupni. Přechodně se rtuť teploměru vyšplhá až na sedm stupňů.

V době od 11. do 20. ledna počítají předpovědi s oblačnou, přechodně až polojasnou oblohou a denními teplotami kolem nuly až šesti stupňů. Postupně by mohly být přes den minus tři až plus tři stupně. V noci teploty mohou klesnout až k minus deseti stupňům. Sněhové přeháňky se objeví jen ojediněle.

Arktická zima

Česko se ani v neděli nevymanilo z ledového sevření silných mrazů. Na mnoha místech opět padaly teplotní rekordy. Na Horské Kvildě naměřili meteorologové dokonce minus 26,5 stupně Celsia. Rekordně nízko klesly teploty i na Lysé hoře, Přimdě, Churáňově nebo v Liberci. Na Milešovce teplota překonala více než 80 let starý rekord. [celá zpráva]

Od pondělí by měly mrazy polevit, hrozí ale tvorba ledovky a sněhových jazyků.