Podle obchodního náměstka Rybníkářství Pohořelice a.s. Pavla Míška je nejlepší nakupovat kapry přímo od chovatele - např. na sádkách. Pokud tato možnost není, pak je nejlepší zvolit si prodejce, který má stánek řádně označený s uvedením původu prodávaných kaprů.

V kádích by měl mít prodejce čistou vodu, aby zákazník na ryby dobře viděl. Pak totiž může pohledem zkontrolovat, zda nejsou poškozené, dotlučené či jinak poraněné, nebo dokonce přidušené, tedy neplavou na boku či břichem vzhůru.

Při výběru velikosti kapra se rozhodujeme podle potřeby rodiny a také podle toho, jestli budeme vařit vánoční polévku. Pokud je rodina menší, pak i kapřík může být menší, ale zřejmě nebude mít  produkty do polévky – tedy jikry nebo mlíčí. Mlíčák dospívá do pohlavní zralosti ve třech letech, zatím co jikernačka zpravidla ve čtyřech. Proto při výběru kaprů při přípravě polévky zohledňujeme kapry větší - tedy nad 2,5 kg a více, nejčastěji jsou označeni jako kapr výběr. Téměř s jistotou tak budeme mít dost suroviny na rybí polévku.

Nejvhodnější je nechat si kapra usmrtit na místě přímo od prodejce
Usmrceného kapra nejprve vykucháme a poté uložíme do lednice. Porcujeme jej teprve před samotnou kuchyňskou přípravou
Pokud nemáte rádi rybí kůži, kupte si lysého kapra a kůži stáhněte, u šupináče stačí oškrábat šupiny, kůže je tenčí a není třeba ji odstraňovat

Pro inspiraci pro přípravu vánočního menu, je možné navštívit webové stránky www.rybadomaci.cz, kde je mj. řada zajímavých receptů na přípravu kapra.