Ne, že by to zvíře nesnědlo a jistě by si pomlaskávalo, ale mohlo by to s nimi dopadnout špatně, varuje Státní veterinární správa ČR.

Veterinární lékaři by jistě dovedli vyjmenovat spoustu případů, kdy řešili zdravotní problémy psů nebo koček. A jistě by se daly zmínit například problémy s klouby, které mají na svědomí právě soli v nesprávné krmné dávce.

Pokud už, tak je možné při přípravě masitých jídel dát několik kousků stranou a nabídnout je buď syrové, nebo vařené. Zkušený chovatel ví, že kočce může nabídnout hovězí, vepřové nikoli, zejména kvůli tučnosti. Psovi též raději libové hovězí. Dobrá je i syrová ryba, sladkovodní i mořská. V žádném případě není vhodné předkládat zbytky z lidského talíře.

Samozřejmě se chovatelé setkají s tím, že zvíře doma něco nepozorovaně hbitě „uloupí“, pes kus uzeniny, nebo kočka rozinku, ale mělo by jít o výjimku.

Na trhu je plno speciálních dobrůtek pro zvířata

Na trhu je široká nabídka zvířecí krmě, konzervované, sušené i různých speciálních dobrůtek. Tyto potraviny jsou nejen zdravotně nezávadné, ale obsahují přesně to, co zvířata ke zdravému vývinu i životu v dospělosti potřebují. V nabídce je krmení pro mladé, pro dospělé, pro březí samice, je tedy opravdu z čeho vybírat.

Nesmíme také opomenout, že i pod vánočním stromkem číhají na domácí zvířátka nebezpečí v podobě různých provázků, tkaniček a igelitových pytlíků. Na to je také třeba dát pozor, aby je zvířata nepozřela, popřípadě se nezamotala a ve zmatku se třeba neporanila anebo se v plastovém pytlíku nezadusila.

Zkrátka zvíře se stále chová trochu jako dítě. Je třeba jej sledovat, co jí a s čím si hraje.