"Cílem projektu je připomenout české společnosti, že dárky v České republice nenosí Santa Claus, ale Ježíšek a chceme také vyzvat, aby se lidé zamysleli nad tím, co jsou české tradice," řekl Zdechovský, který s dalšími kolegy vyrazil v kostýmu sněhuláka do hradeckých ulic. Další podobné demonstrace se budou letos konat v desítce měst, například v Pardubicích, Jihlavě, Strakonicích či Zlíně. Demonstrace vyvrcholí 18. prosince před Úřadem vlády, kde autoři předají petici premiérovi Janu Fischerovi.

Autoři projektu tvrdí, že se Vánoce zbytečně stávají svátkem stresu. "Vánoce jsou nejkrásnější svátky v roce, ve kterých jde především o pocit blízkosti se svými bližními a nikoli o materiální věci. Vždyť i Ježíšek se narodil v chlévě a dary pro něj byly pouze symbolické," uvedla Jana Kodysová, která se na projektu také podílí.

Projekt je možné podpořit na www.zachrantejeziska.cz, kde lze podepsat petici, poslat vánoční přání či podpořit nákup monitoru pro brněnskou dětskou onkologii. "Do budoucna bychom chtěli, aby se web projektu stal místem s informacemi o tradičních vánočních zvyklostech," řekl Zdechovský.

Akce Zachraňte Ježíška se poprvé konala vloni, kdy se organizátorům podařilo na webu shromáždit na 30 000 podpisů. Letos je web v provozu od 29. listopadu, petici zatím podepsalo 1200 lidí a organizátoři věří, že letos získají podpisy 50 000 lidí.