"Snažíme se pro výstavu každý rok vymyslet nové téma. Zatímco loni jsme se věnovali hračkám, letos přišla na řadu kniha. Návštěvníky bychom chtěli podnítit k tomu, aby knihy kupovali třeba jako vánoční dárek a hlavně je četli," uvedla kastelánka.

V hradních prostorách budou vystaveny nejznámější tituly zejména pro děti a mládež. Chybět nebude například několik vydání Babičky Boženy Němcové. Vystavené knihy doplní loutky.

Vánoční stromky, cukroví i formy na pečení

Autoři výstavy slibují, že kromě knih lidé najdou vše potřebné k navození vánoční atmosféry. Tedy různě nazdobené vánoční stromečky, formy na pečení, vánoční cukroví, ozdoby a podobně. Významnou částí expozice bude přehlídka více než stobetlémů.

"Betlémy jsou různého stáří, velikosti i materiálů. Je mezi nimi i šternberský betlém se zhruba 150 figurami z lepenky a dřeva, který začal vznikat v roce 1827," doplnila Gottwaldová.

Výstava se uskuteční od 5. prosince do 4. ledna příštího roku a bude přístupná denně kromě pondělí. Zájemci si její prohlídkou mohou zpestřit i vánoční svátky včetně Štědrého dne.

Období adventu na hradě obohatí i další akce. Patří k nim tradiční dětský vánoční jarmark či vánoční setkání seniorů. Na 25. prosince jsou naplánovány večerní prohlídky hradem s koledami a povídáním o Vánocích a sváteční program 27. prosince završí divadelní představení pro děti.