Pořadatelé tak zároveň chtějí vzdát hold spisovateli Františku Nepilovi, který by se letos dožil 80 let. Sdělila to vedoucí Městské knihovny Sedlčany Blanka Tauberová. "Poctu chceme složit ale i nenápadným černým kominíčkům - františkům, bez nichž bychom si ještě nedávno nedokázali české Vánoce představit, ale dnes se z nich pomalu vytrácejí," dodala.

Obzvlášť vítáni jsou podle ní nositelé jména František. Mohli by přispět k dosažení dalšího rekordu, a to v setkání nejvíce Františků s františkem na jednom místě. Nikdo z účastníků rekordu by ale neměl zapomenout přinést si s sebou nádobku, která jej i jeho okolí uchrání před popálením od doutnajícího františka.

Pozván je i skřítek Ftantišek

Pořadatelé pozvali i skřítka Františka z televizního pořadu pro děti Kouzelná školka. Přijet by mohl i autor dvou knih o Františkovi Miloš Kratochvíl. Dalším z hostů bude rozhlasový moderátor, fejetonista a básník František Novotný. Na Františka Nepila zavzpomíná bývalý pražský knihkupec, spisovatel a recesista Vráťa Ebr.

Třetí ročník Dne pro dětskou knihovnu vyhlásil na 28. listopad Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). V Sedlčanech bude jeho součástí kromě pokusu o rekord i den otevřených dveří v knihovně. Na sedlčanském náměstí se pak rozsvítí vánoční strom.