Do hlavního města přijede v úterý časně ráno a slavnostně se rozsvítí v sobotu 28. listopadu, řekla  mluvčí vánočních trhů Hana Tietze.

"Smrk ztepilý vyrazí přibližně ve 22:00, do této doby platí zákaz jízdy kamionů. Jeho cesta povede do Milovic, pojede směrem na Trutnov a Hradec Králové a pak po dálnici až do Milovic, kde zůstane na chráněném parkovišti zhruba do pondělní půlnoci. Potom se vydá přímo na Staroměstské náměstí za doprovodu policie," řekla mluvčí.

Strom začali kácet dřevorubci v devět hodin ráno, asi o půl dvanácté ho s pomocí dalších dělníků naložili na speciální americký tahač. Delší čas pak ještě zabralo upevnění větví.

Sedmdesátiletý smrk bude do Prahy přepraven v úterý.

Sedmdesátiletý smrk bude do Prahy přepraven v úterý.

FOTO: Jakub Macháček, ČTK

Výběru stromu se věnuje velká pozornost a dendrologové jej podrobují řadě zkoušek. Musí být hezky rostlý, ale především zdravý a dobře dostupný pro techniku. Letošní strom rostl blízko koryta Labe a bylo by jej stejně nutno pokácet.

"V jeho blízkosti je totiž také most a kdyby přišla povodeň a strom by smetla, mohl by most poškodit," řekl starosta Vrchlabí Jan Sobotka.