Najít vánoční strom, který je vhodný pro centrum Prahy, není podle Tietze snadné. Musí být nejen zdravý, vyhovovat musí také esteticky. Růst také musí na přístupném místě. "Technika ho totiž musí naložit tak, aby ho nepoškodila a samozřejmě ani přírodu kolem," řekla Tietze.

Smrk je nyní vysoký 27,5 metru, bude ale pravděpodobně kvůli bezpečnosti zkrácen. Výběru stromů pro Staroměstské náměstí věnují pořadatelé vánočních trhů zvýšenou pozornost od roku 2003, kdy se za silného větru pětadvacetimetrový vánoční smrk zřítil mezi lidi a zranil pět návštěvníků vánočního trhu. Britský turista, který utrpěl četné zlomeniny, později vysoudil odškodnění 560 000 korun.

"Kácet se bude 22. listopadu, přesnou hodinu zatím neznáme," uvedla mluvčí. Na Staroměstské náměstí se podle předběžných plánů dostane v noci z 24. na 25. listopadu. Slavnostně se rozsvítí 28. listopadu v 18:00.

Každý si může koupit žárovku

Jednu z tisíců žárovek si může každý koupit prostřednictvím DMS zprávy, výtěžek dostane Nadace Archa Chantal. Ta z nich pro dětské lůžkové oddělení Fakultní nemocnici Královské Vinohrady vytvoří Svět nebe s motýly, letadly, ptáky, sluncem nebo hvězdami.

Cena DMS zprávy je 30 korun, na charitu z ní půjde 27 korun. Posílat ji lidé mohou na číslo 87777 ve tvaru DMS CITY. Pár okamžiků po odeslání zprávy přijde odesílateli SMS s návodem, jak si svou žárovku rozsvítit na stránkách www.radiocity.cz. Loni se takto vybralo 170 000 korun, které dostal Klokánek v Kobylisích.

Smrk se stane součástí tradičních vánočních trhů, o kterých pořadatelé mluví jako o největších v České republice. Konají se na Staroměstském a Václavském náměstí. Na Staroměstském náměstí letos začnou 28. listopadu, na Václavském náměstí o den později. Skončí 3., respektive 10. ledna.

Na Václavském náměstí se rozsvítí 29. listopadu

"Oslavy Vánoc v centru Prahy budou také v letošním roce připomínat staročeské tradice a budou mít nádech typických lidových Vánoc," dodala Tietze. Návštěvníci centra se mohou těšit na setkání s českými soubory a výrobky. Umělý strom se letos slavnostně rozsvítí také na Václavském náměstí, a to 29. listopadu v 18:00.