Na mnoho lidí však přesto jejich osamělost dolehne právě o svátcích na přelomu roku velmi silně. Týká se to zbývajících 42 procent účastníků ankety. Těmto lidem rakouští psychologové radí, aby se ve zvýšené míře věnovali sami sobě, aby se tak trochu hýčkali.

"Vánoce nemusejí být nutně deprimující záležitost ani pro osaměle žijící lidi," říká například psycholožka Patricia Götterdorferová. "Hlavní je, aby se osamělí v tomto čase věnovali víc sami sobě, aby si udělali nějakou neobvyklou radost, kterou si nebudou vyčítat, ale užívat si jí."

Osamělým radí, aby si například pořádně zalenošili v posteli, pustili si něco pěkného v televizi, dopřáli si luxusní koupel nebo vydatné procházky na oblíbená místa. Někteří, zvláště ti, co se obvykle odbývají, si mohou dobře navařit, případně si koupit něco výjimečného k jídlu. Dobrým řešením je také odjet pryč z domova.

Kdo touží po společnosti, může zajít do restaurace nebo pozvat hosty k sobě, navštívit kostel nebo společnou oslavu v nějaké charitativní organizaci. A kdo se chce potěšit tím, že udělá radost jiným, může se přímo zapojit do akcí dobročinných organizací. "Klíčové je něco vymyslet a pak to také realizovat, nezůstat pasivní a neoddávat se smutnění," říká Göttersdorferová.