Netbooky S9e a S10e nabídnou 8,9palcový nebo 10,1palcový displej s LED podsvícením. Novinky jsou dodávané s 160 GB pevným diskem.

K dispozici je však také speciální verze se SSD diskem o kapacitě 4 GB, který je energeticky méně náročný, než běžný pevný disk.

:. Lenovo IdeaPad s10e Foto: Archiv

Oba netbooky jsou osazeny procesorem Intel Atom, kapacita RAM činí u nejvýkonnějších modelů až 1,5 GB a netbooky jsou vybaveny řadou portů pro snadné rozšíření.

Technologie Intel Atom

Výkon nemá Atom velký. Týká se to hlavně jeho verzí, které se zabydlely v současných minipočítačích. Čip sice pracuje s poměrně vysokým kmitočtem (Atom 270, 1600 MHz), ale nechová se příliš efektivně.

 

Atom je na druhou stranu velmi úsporným procesorem. Pokud bychom porovnali jeho spotřebu s dnešními čipy ve stolních počítačích, zjistíme, že odebírá asi 30x méně energie. Patří mu ještě další prim – ve srovnání s mikročipy v běžných počítačích se suverénně řadí mezi nejmenší.

 

Pro připojení k internetu lze používat Ethernet nebo WiFi, případně volitelný Bluetooth modul. Díky standardnímu slotu ExpressCard 34 k zařízení jednoduše připojíte internetový modem, nebo televizní kartu.

Pro pohodlnější a rychlejší práci byly oba modely vybaveny funkcí Instant On, díky které může uživatel rychle prohlížet elektronickou poštu, procházet internet, prohlížet si fotografie, připojovat se k videokonferencím nebo poslouchat hudbu, aniž by bylo nutné složitě startovat operační systém.

:. Lenovo IdeaPad S9e. Foto: Archiv

Co se týče operačních systémů, lze volit mezi Microsoft Windows XP Home, XP Professional nebo Novell SLED 10 Linux. Cena obou novinek prozatím nebyla stanovena.