Betlémské světlo nebo také Světlo přátelství je plamínek, který putuje napříč Evropou. Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista – Betlémě – k nám letos dorazil již podevatenácté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa.

Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvaadvacáté výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám Světlo přátelství poprvé doputovalo v rukou skautů v prosinci 1989.

V sobotu 20. prosince se začne Světlo přátelství rozvážet do všech koutů republiky. Vyzvednout si ho může každý: skauti světlo nerozvážejí totiž jen vlakem, ale umisťují ho i do různých institucí jako jsou knihovny, na vánoční trhy, na náměstí měst a do kostelů. Těšit se můžete i na různé doprovodné akce, jako jsou koncerty, nebo dílničky pro děti. Všechna místa, kam si pro Betlémské světlo můžete dojít, najdete na www.betlemskesvetlo.cz

Jak bezpečně odnést Betlémské světlo až domů?

Nejideálnějším způsobem je obyčejná petrolejka, ale dobře poslouží například i zavařovací sklenice se svíčkou. Nezapomeňte na několik špejlí, abyste si světlo mohli připálit.