Ochota lidí v Česku kupovat v supermarketech levné plastové ozdoby z Číny podle něj pořád roste. "Zvrat na českém trhu nečekáme. Soustřeďujeme se proto na zahraničí, kde jsou stále obchodníci, kteří zboží z Asie nechtějí," řekl předseda družstva Miroslav Šorma.

Současná produkce družstva již podle něj není o co největším objemu, ale o výrobě zejména luxusnějšího zboží v náročnějším provedení a vysoké kvalitě. V tom družstvo vidí cestu, jak čelit asijské konkurenci. Tržby družstva se tak v posledních letech trvale snižují. Loni klesly o 14 procent na 103 milionů korun a letos se čeká další snížení. "Příští rok by se pokles již mohl zastavit," míní Šorma.

Na letošním poklesu se projevilo zejména loňské uzavření ztrátových provozů v Rokytnici v Orlických horách a Kounově na Rychnovsku s asi 70 lidmi. Již předloni družstvo uzavřelo provozy v Kostelci nad Orlicí a v Kuksu, které byly zaměřené na nejlevnější sortiment ozdob a v čínské konkurenci by neobstály. Letos družstvo nepropouštělo.

Ruční výroba foukaných vánočních ozdob je přitom vysoce sezonní záležitostí, kdy se hlavní produkce koncentruje do období od března do října. Družstvo v této době letos zaměstnávalo asi 270 lidí. Přes zimu v provozovnách Dvůr Králové, Zdobín a Horní Bradlo zůstane asi 180 zaměstnanců, zbytek nastoupí opět na jaře.

Přes nižší tržby, růst cen energií a sílící kurz koruny se družstvo stále drží v zisku v řádu milionů korun. Loni zisk činil 2,5 milionu korun. "V minulých dvou letech nám však do zisku pomohly prodeje nepotřebného majetku. Letos bychom se bez tohoto vlivu měli obejít," řekl Šorma.

Výroba vánočních ozdob má v Podkrkonoší dlouhou tradici. Nynější družstvo, které má 77 členů, vzniklo v roce 1931. V současné nabídce podniku je přes 80.000 výrobků při možnosti provedení ve zhruba 600 barevných odstínech. Každý odstín je pak dále členěn na tři až šest efektů, jako jsou lesk, mat, mrazolak či metalíza.