"S rostoucí základnou uživatelů se zvyšuje poptávka po tomto druhu funkcí," uvedl prezident zábavní divize Microsoftu Robbie Bach. Průzkum Microsoftu ukázal, že 90 procent rodičů hraní videoher dětem nějak omezuje. Polovina z nich dětem limituje dobu na hraní a elektronický nástroj, který by jim to umožnil, jim chyběl, dodal Bach.

Nový časový spínač se dá nastavit tak, aby limitoval dobu hraní na denní či týdenní bázi. Po vypršení stanoveného limitu spínač konzolu vypne. Podobnou funkci má nyní i počítačový operační systém Windows Vista.

Xbox 360 již umožňuje rodičům vymezit druh her, které se v něm dají spustit, na základě jejich zhodnocení obsahu. Konzola má na trhu rivaly PlayStation 3 od Sony a Wii od společnosti Nintendo.

Microsoft ve Spojených státech spustil ve spolupráci s několika organizacemi také vzdělávací program, který rodiče seznamuje s obsahem videoher. Iniciativa zároveň učí rodiče a jejich potomky, jak se dohodnout na pravidlech, kterými se hraní dětem usměrní, napsala agentura Reuters.