Hlavní obsah
Varicella zoster virus - vir planých neštovic Foto: Profimedia.cz

Plané neštovice jsou virové infekční onemocnění způsobené virem Varicella zoster, šíří se vzduchem nebo přímým kontaktem. Toto onemocnění prožije člověk jen jednou, poté získává doživotní imunitu. Neštovice patří mezi klasické nemoci dětského věku. Většina dětí prodělá toto onemocnění ještě před nástupem do školy. Inkubační doba bývá běžně dva až tři týdny.

Varicella zoster virus - vir planých neštovic Foto: Profimedia.cz
Plané neštovice

Příznaky

Typickým příznakem planých neštovic je vyrážka. Prvopočátečními příznaky jsou pak horečka, zimnice, žaludeční potíže nebo svědění kůže, kde se později objeví vyrážka. Svědění bývá u dětí největší problém. Při rozškrábání puchýřků totiž mohou zůstat nepěkné jizvy. Vyrážka začíná většinou ve vlasové části hlavy, poté se šíří přes trup na končetiny. U někoho se může vyrážka objevovat také na sliznici horních cest dýchacích či na genitáliích.

Projev planých neštovic

Foto: Profimedia.cz

Zprvu vypadá vyrážka jako malé rudé skvrny, které se v průběhu několika dní změní v malé puchýřky o průměru 3-6 mm. Tyto puchýřky se objevují v několika vlnách. Puchýřky zprvu obsahují čirou tekutinu (vysoce infekční), která se později zakaluje, po několika dnech puchýř praskne a utvoří se zde strup. Akutní fáze nemoci trvá přibližně týden, zhruba do 20 dnů se pak zahojí kožní projevy, stroupky.

Léčba

Jelikož jsou plané neštovice virového původu, nedají se léčit antibiotiky. Horečka se snižuje příslušnými léky, na vyrážku lékař předepíše tekutý pudr či mast. Při nemoci je třeba dbát na čistotu a používat bavlněné oblečení, které nedráždí pokožku.

Rizika

Nejčastějšími komplikacemi je zanesení infekce do otevřených puchýřků. Je proto nutné dbát na zvýšenou hygienu rukou a především u malých dětí stříhat nehty na krátko, aby nedošlo ke zbytečnému rozškrábání pupínků.

Těžší průběh nemoci je u dospělých, u nichž může způsobit zánět plic, mozku, jater nebo úbytkem krevních destiček.

Největší riziko však představují neštovice pro těhotné ženy. V prvním trimestru může nemoc způsobit poruchy zraku či sluchu, málokdy však dojde k závažnému poškození plodu. V období od 2 trimestru do 5 dnů před porodem získá při případné nákaze dítě protilátky od matky a nemoc se u něj projeví jen v malé formě.

Nejnebezpečnější je nákaza nemocí v období od 5 dnů před porodem do 2 dnů po porodu. Matka v této době nestihne vytvořit protilátky a předat je dítěti. Pokud se dítě nakazí v tomto období, většinou se již s touto nemocí narodí a v třetině případů končí tato nákaza smrtí.

Prevence

Proti nemoci existuje vakcína, není však součástí základního očkování. Doporučuje se především u dospělých, kteří nákazu v dětství neprodělali.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků