Hlavní obsah
Pavel Juříček Foto: Profimedia.cz

Bývalý viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, předseda představenstva a generální ředitel firmy Brano, člen hnutí ANO. V říjnových volbách 2017 do Poslanecké sněmovny byl za ANO zvolen poslancem.

Pavel Juříček Foto: Profimedia.cz
Pavel Juříček

Juříček se narodil 29. října 1956 v Brně. Z politických důvodů nemohl studovat na střední škole, a proto se nejprve vyučil jako frézař. Později absolvoval obor strojírenská technologie na Fakultě strojní Vysokého učení technického v Brně a v roce 1998 získal doktorát z ekonomických věd.

V České republice podniká víc než 25 let, z lokální firmy vybudoval nadnárodní společnost Brano Group, která dodává autodíly do celého světa a do všech světových značek. Do Brano Group nastoupil v roce 1982 jako technolog, později prošel několika pozicemi. Roku 1990 odešel z firmy na dnešní Vysokou školu báňskou - Technickou univerzitu Ostrava, kde pomáhal zakládat katedru podnikání a managementu.

Po dvou letech se však do Brana opět vrátil, a to jako výrobní ředitel. V roce 1995 se stal generálním ředitelem. V únoru 2007 získal ocenění Podnikatel roku 2006.

V letech 2011 až 2017 působil jako člen představenstva a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Od roku 2004 se rovněž angažuje jako viceprezident Sdružení automobilového průmyslu. Působí či působil jako člen správní rady Technické univerzity v Liberci, školské rady Střední školy průmyslové a umělecké Opava, vědecké rady Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava, průmyslové rady Fakulty strojní VŠB-TU Ostrava, Výzkumné rady Centra rozvoje strojírenského výzkumu a Akademického sněmu Akademie věd ČR.

Na národní úrovni hájil zájmy zaměstnavatelů zejména v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje, kde je také členem senátu Akademie věd. Pavel Juříček se aktivně podílí na změnách vzdělávacího systému, který by se měl posunout k větší praktičnosti oborů. Je spoluautor duálního vzdělávacího systému.

V roce 2016 vstoupil do hnutí ANO, ve kterém předsedá Oblastní organizaci Opava. Po volbách 2017 se stal za ANO poslancem.

Juříček by rád ve Sněmovně prosadil „správné hospodaření” na všech úrovních včetně krajů a obcí. Jeho další prioritou je důraz na technické, přírodovědné a jazykové vzdělávání ve školách. Současný zapouzdřený politický systém chce obohatit svými schopnostmi a zkušenostmi z celého světa. Heslo „nebát se a nekrást” chce prosadit ve všech sférách politické činnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků