Hlavní obsah
Lidé si často ani neuvědomují, že sdílením dat v P2P sítích často porušují zákon. Foto: Profimedia.cz

P2P

Označení P2P je zkratka takzvané komunikace peer-to-peer (rovný s rovným). Jedná se o sítě, pomocí kterých lidé sdílejí a vyměňují nejrůznější soubory, jako jsou fotografie z dovolené. Často se ale prostřednictvím těchto sítí nelegálně sdílí programy, hry, hudba a filmy. I proto je P2P komunikace trnem v oku ochráncům autorských práv.

Lidé si často ani neuvědomují, že sdílením dat v P2P sítích často porušují zákon. Foto: Profimedia.cz
P2P

P2P komunikace nevyžaduje žádný speciální server, na kterém by tato služba běžela. Počítače v síti jsou naopak schopné napojovat se jeden na druhý, vyměňovat si data. Uživatelé tedy dostávají prostřednictvím P2P softwaru možnost své soubory sdílet a současně je z jiných počítačů stahovat. Jedním z nejznámějších je program Direct Connect (DC).

Výměnné P2P sítě jsou uživateli často zneužívány pro šíření souborů, které jsou chráněny autorskými zákony. Jako jsou například nejrůznější filmy, hudební nahrávky, programy a hry. Ochránci autorských práv proto velice často podávání na provozovatele takovýchto sítí žaloby.

Odpůrci P2P komunikace také často poukazují na to, že pomocí těchto sítí může být šířena dětská pornografie, škodlivé kódy, nebo podporován terorismus. Často proto žádají o její zakázání či regulaci. Podle zastánců však musí být dodržována presumpce neviny a možné zneužití těchto sítí nesmí bránit v jejich legálním používání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků