Hlavní obsah
Skandály opředený starosta Prahy 5 Milan Jančík Foto: Petr Hloušek, Právo

Málokdo vydrží ve vysoké politice tolik co člen ODS Milan Jančík. Bývalý starosta Prahy 5 sice většinou vyvázl za všech problémů se zdravou kůží, přesto je však jeho jméno spojeno s dlouhou řadou skandálů.

Skandály opředený starosta Prahy 5 Milan Jančík Foto: Petr Hloušek, Právo
Milan Jančík

Jančík se narodil v roce 1959 v Prostějově, studoval operní zpěv na brněnské konzervatoři a v roce 2005 mu byl udělen titul doktora práv na Západočeské univerzitě v Plzni. Na soukromé vysoké škole Brno International Business School získal později titul MBA.

Dříve se živil jako kulisák a sborista. Zpíval například ve sboru Československého rozhlasu, který současně vedl z pozice manažera. Podnikal také jako manažer v kultuře a v oblasti daňového a účetního poradenství.

V roce 1998 se stal Jančík místostarostou Prahy 5, kde o čtyři roky později převzal úřad starosty. V tomtéž roce také usedl v zastupitelstvu hlavního města Prahy.

V následujících volbách starostovský mandát obhájil, v polovině roku 2010 však na tento post rezignoval.

Jančíkovy průšvihy

Jančíkovu kariéru v politice lemuje jedna "nesrovnalost" za druhou. Figuroval například v případě z roku 2002, kdy ještě během jeho úřadování na postu místostarosty pro správu obecního majetku došlo k přiklepnutí pronájmu dobře situovaných nebytových prostor společnosti Brasil and Bohemia Group, jejíhož představenstva byl Jančík předsedou.

Podobně spornými zakázkami se to však v Jančíkově profesním životopise jen hemží. Mnozí s nadsázkou tvrdí, že tento muž dokázal efektivně skloubit politiku s podnikáním. Do konce roku 2010, kdy sám rezignoval na post starosty, mu však nikdy nebyl prokázán žádný trestný čin. Teprve počátkem následujícího roku proti němu bylo vzneseno obvinění ze zneužívání pravomoci úřední osoby. Bez schválení zastupitelstva měl prodat pohledávky na nájemném a způsobit tak Praze 5 více než čtyřmiliónovou škodu.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík (vlevo) s místopředsedou strany davidem Vodrážkou

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jančíkovo jméno se však v minulosti skloňovalo i v jiných kauzách než v těch se spornými majetkovými zakázkami. Například v roce 2002 si zvolil nevšední start kariéry zastupitele hlavního města, když pospíchal na magistrát a rozhodl se projet přes uzavřený Mánesův most. Cestu mu však zahradil policista, do kterého Jančík najel, čímž mu přivodil zranění. Z místa nehody pak ujel a přiznal se teprve při vyšetřování. Případ byl nakonec vyhodnocen jako přestupek.

Jančík figuroval také v kauze plzeňských práv. Fakulta tehdy upozornila na nestandardní průběh studia i státní závěrečné zkoušky. Podle jeho individuálního plánu si spojil dva ročníky dohromady a studium dokončil během čtyř let. Za další půlrok získal titul doktora práv. Jeho diplomová práce chybí, ale má prý potvrzeno, že ji fakultě odevzdal. Titul mu pravděpodobně odebrán nebude.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík

Foto: Petr Janiš, Právo

Před špatnou pověstí se snažil svého šéfa uchránit Jančíkův mluvčí Radovan Myslík, který před lety vymazal veškeré zmínky o Jančíkových skandálech z internetové encyklopedie Wikipeda, kam může přispívat každý. Na Myslíkovy zásahy, které přikrašlovaly Jančíkovu pověst, se ovšem přišlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků