Hlavní obsah
Meningokok neboli Neisseria meningitidis Foto: Profimedia.cz

Meningokok

Meningokoková infekce patří k onemocněním, jemuž i přes rychlé a odborné ošetření podlehne deset procent nakažených. Její průběh je velmi rychlý. Napadeného může zabít do čtyřiadvaceti hodin.

Meningokok neboli Neisseria meningitidis Foto: Profimedia.cz
Meningokok

Z hlediska nákazy patří k nejrizikovější skupině mladiství a děti do čtyř let. Ročně zdravotníci nahlásí Státnímu zdravotnímu ústavu stovky případů.

Bakterie se přenáší podobně jako chřipka, kapénkovou infekcí. Infekční jsou rovněž hleny a sliny bacilonosičů. Jejich šíření napomáhá velká koncentrace lidí, mimo jiné školní prostředí, případně úzký fyzický kontakt, například líbání.

U malých dětí může dojít k přenosu také při olizování hraček. Inkubační doba se pohybuje mezi jedním až osmi dny. K nejvíce ohrožené skupině přitom patří chlapci mezi 15 a 19 rokem. K rizikovým faktorům, které mohou chorobu spustit, se řadí například stres, nadměrná fyzická zátěž či prochladnutí.

Do těla hostitele vstupuje meningokok nosohltanem, posléze pronikne do krve nebo mízními cestami na mozkové pleny. Svým průběhem nejdříve nemoc připomíná běžné nachlazení, případně chřipku.

Projev meningokoka na malých dětech

Foto: Profimedia.cz

Nemocní pociťují bolesti hlavy, kloubů, svalů, mají vysoké teploty - kolem čtyřiceti stupňů Celsia, cítí se celkově unavení, bolí je břicho, zvrací a sužuje je zimnice. Postupně se propadají do letargie, cítí značné ztuhnutí šíje. Po těchto příznacích ale přichází hlavní znak choroby, podle níž se dá poměrně dobře rozpoznat. Na těle pacienta se začínají objevovat červené, červenofialové skvrnky, které se rychlým tempem šíří a rozrůstají. Záhy se shluknou do modřin.

V tento moment je nezbytný okamžitý lékařský zákrok, hospitalizace v nemocnici a nasazení antibiotik. Ve velmi krátké době se totiž rozvine hnisavý zánět mozkových blan s poruchou vědomí. V nejvážnějších případech nastává v důsledku meningokokové otravy šokový stav organismu a selhání jeho životních funkcí. I když se pacient vyléčí, s jejími následky se může potýkat celý život. Patří k nim mimo jiné hluchota či epilepsie.

Meningokok se vyskytuje ve třech typech: A, B a C. Jejich hostitelem může být pouze člověk, u zvířat nebyl nikdy zjištěn. U pěti až patnácti procent zdravé populace se běžně vykytuje v nosohltanu, aniž by nějak škodil. V Česku se vyskytují nejčastěji typy meningokoků A a C. Očkovat nyní lze proti C a pediatři vakcínu doporučují nasadit u dětí starších 18 měsíců. Protilátky je pak chrání přibližně deset let.

Očkování proti meningokokovi

Foto: Profimedia.cz

Další možností je vakcína kombinující účinné látky jak proti A, tak C. Ta je však schopná bakteriím čelit od jednoho do tří let. Očkování není plně hrazeno zdravotními pojišťovnami. Některé na ně ale přispívají. Jako celkovou prevenci nebezpečného onemocnění doporučují lékaři zdravý životní styl - především aktivní pohyb a dostatečný přísun vitamínů. Před cestami do Asie a Afriky navíc radí připlatit si preventivně za očkování.

Meningokoková onemocnění 2000-20013
2000
68
2001
104
2002
109
2003
99
2004
98
2005
99
2006
77
2007
78
2008
86
2009
85
2010
64
2011
66
2012
57
201357

 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků