Hlavní obsah
Bakterie Listeria monocytogenes pod mikroskopem Foto: Profimedia.cz

Listerióza je onemocnění, které způsobuje bakterie Listeria monocytogenes. V největším ohrožení jsou těhotné ženy, staří lidé a jedinci s oslabeným imunitním systémem.

Bakterie Listeria monocytogenes pod mikroskopem Foto: Profimedia.cz
Listerióza

Listerióza může ohrožovat i zvířata.

Přenos

K nakažení u lidí dochází při požití kontaminovaných potravin, nebo také při špatné úpravě syrových potravin, nejčastěji mléka, sýrů, salátů, paštik apod. K množení bakterií může docházet také při špatném skladování některých potravin. Zelenina se může kontaminovat z půdy, kde Listeria monocytogenes žije.

Další přenos může být tvz. vertikální, kdy se bakterie přenese z těla matky na plod nebo na novorozence při porodu. Je-li matka nakažena v těhotenství touto bakterií, dochází k častým potratům.

Přenos bakterie je možný i na novorozeneckém oddělení při použití kontaminovaných nástrojů.

Příznaky

U dospělých zdravých osob se nákaza nemusí ani projevit, nemoc tak zůstává často neodhalena.

Nákaza se nejčastěji projevuje do 24 hodin od požití nakažené potraviny. Častými projevy bývá horečka, bolesti kloubů a svalů, průjem, nevolnost. Inkubační doba trvá zhruba 3 týdny.

U těhotných žen se nakáza v první fázi také nemusí projevit, případně se příznaky podobají běžné chřipce, infekce ale způsobuje zánět placenty a infekci plodu, která často vede k potratu (především 2. a 3. trimestr) nebo vyvolává předčasný porod.

Při nákaze novorozenců mladších 5 dní se často objevuje horečka, problémy s dýcháním a neurologické potíže.

Léčba

V závislosti na typu nemoci trvá léčba 2-6 týdnů. Při léčbě se podávají antibiotika. Proti nemoci neexistuje očkování, prevencí je důkladná tepelná úprava potravin.

Úmrtnost

Při nakažení nenarozeného plodu dochází velmi často k jeho smrti a k potratu, u novorozenců se úmrtnost pohybuje mezi 30 - 50 %.

Listerióza u zvířat

Listerióza ohrožuje i zvířata, nejčastěji přežvýkavce, skot a ovce. Typickým projevem bývá meningoencefalitida a často končí úhynem jedince. Nakažená zvířata vylučují původce výkaly i mlékem.

Přehled výskytu onemocnění v letech 2008 - 2017 v ČR
2008200920102011201220132014201520162017
37
3226
35
32
35
37
34
46
30
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků