Hlavní obsah
Justiční stráž. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Justiční stráž je ozbrojeným sborem, jehož členové zajišťují pořádek a bezpečnost v budově soudů a při výkonu pravomoci Nejvyššího správního soudu. Justiční stráž je součástí Vězeňské služby.

Justiční stráž. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Justiční stráž

Vězeňská služba byla zřízena s účinností od 1. ledna  1993 zákonem č. 555/1992 Sb., o Vězeňské službě a justiční stráži České republiky.

Justiční stráž je podřízena příslušnému řediteli vazební věznice nebo věznice a řídí se pokyny předsedy soudu, místopředsedy soudu, případně dalších pověřených osob.

Práva a povinnosti

Příslušníci Justiční stráže mají pravomoc vykázat osoby z jednací síně nebo jiného místa činnosti soudu, mají přítomné osoby chránit před fyzickými útoky a zajišťovat nerušený průběh jednání soudu.

Mohou také zabezpečovat ozbrojenou ochranu při přepravě utajovaných informací, cenností v úschově soudu a přepravy vyšších peněžních částek. Do jejich kompetencí patří i ochrana utajovaných svědků či zaměstnanců soudu. Mohou také pomáhat při doručování písemností, pokud to situace vyžaduje.

Při plnění svých úkolů může Justiční stráž spolupracovat s Policií ČR. Při střežení objektů je příslušník Justiční stráže oprávněn zjišťovat totožnost osob, které vstupují do objektu nebo se v něm nacházejí. Může také prohlížet jejich zavazadla i věci a prohledávat dopravní prostředky při vjezdu i výjezdu.

Příslušník Justiční stráže může ze zákona požádat při plnění svých povinností požádat kohokoliv o pomoc, přičemž dotyčný je povinen ji poskytnout, pokud tím nevystaví vážnému ohrožení sebe nebo osobu blízkou. Této povinnosti jej mohou zprostit také jiné závažné okolnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků