Hlavní obsah
Josef Skála na sjezdu KSČM v roce 2018 Foto: Petr Hloušek, Právo

Josef Skála

Josef Skála je zástupcem ultrakonzervativního křídla KSČM. Na devátém sjezdu KSČM v květnu 2016 byl zvolen místopředsedou strany pro ideologii, i když se snažil stát předsedou. Strana se ale s jeho často kontrovezními postoji k historii úplně neztotožnila. V roce 2018 opět kandidoval na předsedu, ovšem nakonec se nestal ani místopředsedou.

Josef Skála na sjezdu KSČM v roce 2018 Foto: Petr Hloušek, Právo
Josef Skála

Vystudovaný novinář se narodil v roce 1952. Žurnalistiku studoval v Praze na Karlově univerzitě, kde později také přednášel filozofii.

Do tehdejší KSČ vstoupil v roce 1970. V 80. letech byl čtyři roky předsedou Mezinárodního svazu studenstva, působil také v předsednictvu mezinárodní Světové rady míru. Po sametové revoluci začal podnikat.

Skála je odpůrcem současného vedení KSČM, na devátém sjezdu kandidoval proti předsedovi Vojtěchu Filipovi, který v tu dobu stál v čele strany už jedenáct let. Komunisté by podle Skály měli nabrat revolučnější směr. Neměli by být „béčkem sociální demokracie”, ale vrátit se k dřívějším dobám, kdy nastolovali levicová témata.

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání ÚV KSČM

Foto: Jan Handrejch, Právo

Filip nakonec křeslo obhájil, hlasovalo pro něj 203 delegátů z 353, Skálovi jich dalo hlas 150. Do vedení se ale radikál Skála přeci jen dostal. Se 181 hlasy se stal místopředsedou pro ideologickou práci. Tím byl do roku 2018, kdy svůj post na mimořádném sjezdu strany neobhájil, prohrál i opětovnou kandidaturu na předsedu KSČM, znovu s Vojtěchem Filipem.

Mandát ve Sněmovně nedostal

Skála byl Filipovým místopředsedou už v letech 2009 a 2010. Tehdy měl na starosti regionální a komunální politiku. Ve funkci ale skončil, když Ústřední výbor snížil počet místopředsedů ze šesti na čtyři. Důvodem byly údajně ekonomické důvody.

V letech 2006 a 2010 Skála neúspěšně kandidoval ve volbách do Sněmovny. Neuspěl ani ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014.

Josef Skála.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Od roku 2018 je signatářem levicové platformy Restart, téhož roku ohlásil založení spolku Paměť a svědomí, který má bránit „přepisování dějin“ ve službách politiky. Skála například zpochybňuje podpis Vasila Bi'laka na tzv. zvacím dopise, na jehož základě vojska Varšavské smlouvy okupovala od roku 1968 Československo.

Sám prý v 70. letech napsal, že okupaci v roce 1968 přivítal s ”nadšením a ulehčením” jako pomoc SSSR. Byl veden jako ideový spolupracovník StB.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků