Hlavní obsah
Josef Skála byl v květnu 2016 zvolen místopředsedou KSČM Foto: Jan Handrejch, Právo

Josef Skála je zástupcem ultrakonzervativního křídla KSČM. V minulosti například zpochybnil pravost dopisu funkcionáře bývalé KSČ Vasila Biľaka na takzvaném „zvacím dopise“, po kterém následovala v srpnu 1968 invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Na devátém sjezdu KSČM v květnu 2016 byl Skála zvolen místopředsedou strany pro ideologii.

Josef Skála byl v květnu 2016 zvolen místopředsedou KSČM Foto: Jan Handrejch, Právo
Josef Skála

Vystudovaný novinář se narodil v roce 1952. Žurnalistiku studoval v Praze na Karlově univerzitě, kde později také přednášel filozofii.

Do tehdejší KSČ vstoupil v roce 1970. V 80. letech byl čtyři roky předsedou Mezinárodního svazu studenstva, působil také v předsednictvu mezinárodní Světové rady míru. Po sametové revoluci začal podnikat.

Skála je odpůrcem současného vedení KSČM, na devátém sjezdu kandidoval proti předsedovi Vojtěchu Filipovi, který v tu dobu stál v čele strany už jedenáct let. Komunisté by podle Skály měli nabrat revolučnější směr. Neměli by být „béčkem sociální demokracie”, ale vrátit se k dřívějším dobám, kdy nastolovali levicová témata.

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání ÚV KSČM

Foto: Jan Handrejch, Právo

Filip nakonec křeslo obhájil, hlasovalo pro něj 203 delegátů z 353, Skálovi jich dalo hlas 150. Do vedení se ale radikál Skála přeci jen dostal. Se 181 hlasy se stal místopředsedou pro ideologickou práci.

Mandát ve Sněmovně nedostal

Skála byl Filipovým místopředsedou už v letech 2009 a 2010. Tehdy měl na starosti regionální a komunální politiku. Ve funkci ale skončil, když Ústřední výbor snížil počet místopředsedů ze šesti na čtyři. Důvodem byly údajně ekonomické důvody.

V letech 2006 a 2010 Skála neúspěšně kandidoval ve volbách do Sněmovny. Neuspěl ani ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků