Hlavní obsah
Jiří Šlégr Foto: Milan Malíček, Právo

Jiří Šlégr patřil ve své době k nejznámějším poslancům, ovšem nikoli pro své politické zásluhy, nýbrž kvůli svým hokejovým úspěchům. Do poslanecké lavice se dostal po ukončení hokejové kariéry v roce 2010 na kandidátce ČSSD v Ústeckém kraji. Na podzim roku 2011 stranu spolu s expředsedou Jiřím Paroubkem opustil a stal se místopředsedou NS-LEV 21.

Jiří Šlégr Foto: Milan Malíček, Právo
Jiří Šlégr

Na kandidátce ČSSD pro volby v roce 2010 figuroval Šlégr na druhém místě, hned za tehdejším předsedou partaje Paroubkem, který po volbách na předsednický post rezignoval.

Spolu v říjnu 2011 řady ČSSD opustili a oznámili vstup do Paroubkova nového projektu - strany Národní socialisté-levice 21. století. Na ustavujícím sjezdu v listopadu 2011 byl zvolen jejím místopředsedou. Výzvu vedení ČSSD, aby se vzdali mandátů, odmítli. Místopředsedou hnutí LEV 21 byl až do října 2014.

Jiří Šlégr se narodil 30. května 1971 v Jihlavě. Pro většinu lidí, nejen hokejových fanoušků, zůstane navždy olympijským hrdinou z Nagana, kde významně přispěl k zisku zlatých medailí. Je členem prestižního spolku hokejistů (tzv. Triple Gold Clubu), kteří dokázali vyhrát mistrovství světa, olympiádu i Stanley cup. Z českých hokejistů je tam kromě Šlégra jen Jaromír Jágr. Začátek i konec sportovní kariéry strávil v Litvínově. V NHL si zahrál mimo jiné za Vancouver, Atlantu, Detroit (Stanley Cup) či Boston.

Politik Guma

Zájem o politiku se u něj neprojevil ze dne na den. Již v roce 2006 byl zvolen do zastupitelstva a rady města Litvínov za SNK-ED. Později se setkal a spřátelil s tehdejším předsedou ČSSD Paroubkem, v roce 2008 začal tuto stranu podporovat a spolupracovat s ní a později se stal i jejím členem. V roce 2010 se dostal do parlamentu, kde působil ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. V roce 2013 kandidoval do Sněmovny za hnutí LEV 21, ale neuspěl, strana se do Sněmovny vůbec nedostala.

Zastupitelem byl nejdřív do roku 2010. Znovu zvolen byl až v dalším volebním období v roce 2014 za hnutí SNK-ED.

Šlégr, řečený "Guma", se nejvíc proslavil, když v semifinále olympijského hokejového turnaje v japonském Naganu v roce 1998 dal gól Kanadě - pořádnou ranou od modré čáry prostřelil jednoho z nejlepších brankářů historie Patricka Roye.

Hokejista Jiří Šlégr

Olympijský vítěz z Nagana 1998, mistr světa z roku 2005, vítěz Stanleyova poháru s Detroitem v roce 2002. V reprezentaci odehrál 116 utkání, vstřelil 13 branek, zúčastnil se pěti světových šampionátů, Kanadského poháru 1991 i Světového poháru v letech 1996 a 2004.

Odchovanec a hráč Litvínova, v lize odehrál celkem 11 sezón, ve 317 utkáních vsítil 52 gólů.

V NHL odehrál za Vancouver, Edmonton, Pittsbrugh, Atlantu, Detroit a Boston 664 utkání, v nichž se střelecky prosadil 70krát. Hrál také v Evropě, ve švédském Södertälje a ruském Omsku.

Po odchodu ze Sněmovny se k hokeji vrátil, v roce 2015 pomohl Litvínovu vyhrát extraligu. V současnosti působí ve vedení realizačního týmu HC Litvínov.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků