Hlavní obsah
Jaroslav Šonka Foto: Právo

Jaroslav Šonka

Politolog, publicista, odborník na evropskou politiku se zaměřením na Evropskou unii. Bývalý ředitel Evropského institutu odkazu šoa. Publikoval práce na téma mezinárodních vztahů a transformačních procesů.

Jaroslav Šonka Foto: Právo
Jaroslav Šonka

Od doby německého exilu publikuje v odborných časopisech a na internetu práce tematicky zaměřené mimo jiné na česko-německé vztahy. S příspěvky z oblasti evropské politiky, fungování evropských institucí a mezinárodních vztahů vystupuje také v rozhlase a televizi. Od 90. let vedl semináře na Evropské akademii Berlín. Učí také na Katedře masové komunikace Karlovy univerzity.

Expert na sociální spravedlnost

Hovoří pěti jazyky a veřejné činnosti se věnoval také v USA, Rakousku či Polsku. V oblasti evropských studií se zabýval především demokratizačními procesy po roce 1989 a přípravě členství v EU. Na téma Unie vydal v roce 2004 publikaci „Srozumitelně o Evropské unii“.

Posledních dvacet let se veřejně angažuje v debatách, které se zaobírají etickými tématy, jako je sociální spravedlnost, genderová problematika nebo reflexe holocaustu. Z hlediska reflexe lidských práv se ve spolupráci s Helsinským výborem zabýval také Srbskem za Miloševičovy éry.

V letech 2012-13 byl ředitelem Evropského institutu odkazu šoa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků