Hlavní obsah
Frank Sinatra Foto: Profimedia.cz

Frank Sinatra byl neslavnějším zpěvákem 40. a 50. let 20. století a říká se o něm, že byl také první opravdovou popovou hvězdou. V oboru se udržel 60 let. Získal nespočet cen, vydal desítky alb a natočil několik filmů. Přátelil se s největšími celebritami, s prezidenty a údajně i s mafiány.

Frank Sinatra Foto: Profimedia.cz
Frank Sinatra

Sinatra se narodil v Hobokenu (New Jersey) v roce 1915. Ve třicátých letech mu ambiciózní matka zařídila první hudební „kšeft“. Mladý Frank se připojil k místní skupině The Three Flashes. Prožil s ní první úspěchy, ale skupinu brzy opustil. V roce 1939 natočil první sólové demo Our Love a hned potom první profesionální nahrávku From the Bottom of My Heart, která je dnes vyhledávanou sběratelskou raritou. Stejného roku dostal nabídku od skupiny Tommy Dorseyho a tím nastoupil cestu ke slávě.

Ve 40. letech se stal Sinatra superhvězdou. Jako zpěvák přitahoval hlavně teenagery, což v té době nebylo obvyklé, a v roce 1941 se objevil v prvním filmu Las Vegas Nights.

Frank Sinatra

Foto: Profimedia.cz

Začátkem 50. let se zdálo, že už nemá co nabídnout, ale pak získal Oscara za roli ve velmi oceňovaném filmu Odtud až na věčnost a jeho kariéra nabrala druhý dech. Vydal úspěšné desky In the Wee Small Hours, Frank Sinatra Sings For Only The Lonely, Swing Easy! a Songs For Swingin' Lovers s legendární skladbou I've Got You Under My Skin.

Podle spisu FBI měl v té době „Frankie Boy“ vazby na mafii. Spousta dalších obvinění (že byl komunista nebo že podváděl, aby se dostal z armády) se ukázala jako výmysly. Sinatra na druhou stranu nebyl neviňátko, jeho spis obsahuje i styky s prostitutkami a zločinci.

My Way...

V šedesátých letech se zrodila řada notoricky známých hitů jako Strangers in the Night a Something Stupid. V roce 1970 pak přichází slavná My Way, písnička, která se stala synonymem pro Sinatru.

S nástupem rockové hudby však zájem o něj prudce klesal. Depresivní Sinatra už sám cítil, že do tohoto světa nepatří, a rozhodl se jít do důchodu. Po třech letech si to ale rozmyslel a vydal další album. V roce 1980 pak přichází deska Trilogy: Past Present Future, na které se nachází slavná melodie New York, New York.

Frank Sinatra

Foto: Profimedia.cz

Sinatra částečně zasáhnul i do disko éry, když s Quincy Jonesem vydal velmi moderní desku L.A. is My Lady, na vrchol už se ale nevrátil.

Během 90. let stále koncertoval a dostal Grammy za celoživotní přínos. Bohužel předání ceny skončilo trapasem, když se starý zpěvák příliš rozpovídal a po několika minutých ho odřízli a spustila hudba. V televizi naposledy vystoupil v roce 1995 a o tři roky později zemřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků