Hlavní obsah
Europoslanec Evžen Tošenovský na snímku z 31. května 2012. Foto: Jan Handrejch, Právo

Evžen Tošenovský

Evžen Tošenovský je dlouholetý politik ODS. Za svou politickou kariéru se stal primátorem Ostravy, hejtmanem Moravskoslezského kraje a europoslancem. Ve volbách 2009 získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů.

Europoslanec Evžen Tošenovský na snímku z 31. května 2012. Foto: Jan Handrejch, Právo
Evžen Tošenovský

Narodil se 26. února 1956 v Ostravě a ve svém rodném městě také vystudoval Vysokou školu báňskou, obor systémové inženýrství. Před vstupem do politiky pracoval jako matematik-analytik. Tošenovského první politickou funkcí bylo členství v zastupitelstvu města Ostrava, kam byl zvolen krátce po Sametové revoluci za Občanské fórum.

Vstup do ODS a kariérní růst

V roce 1991 vstoupil do Občanské demokratické strany. Po následujících dvou letech se stal teprve druhým primátorem města Ostravy a tuto funkci vykonával dalších sedm let. Po krajských volbách 2000 byl zvolen hejtmanem Ostravského kraje, který se posléze přejmenoval na kraj Moravskoslezský. Za dobu svého osmiletého působení v čele kraje se také stal historicky prvním předsedou Asociace krajů České republiky.

V obou funkcích skončil po volbách roku 2008, pro ODS celorepublikově neúspěšných. Ve vedení kraje ho nahradil sociální demokrat Jaroslav Palas a v Asociaci krajů Michal Hašek rovněž z ČSSD. Ve volbách do Evropského parlamentu 2009 byl nominován na druhé místo na kandidátce ODS.

Ve volbách získal nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů napříč politickým spektrem, 104 737, čímž přeskočil i stranického lídra Jana Zahradila. V Bruselu pak působil jako člen frakce Evropských konzervativců a reformistů a místopředseda Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Kandidát na prezidenta a místopředseda strany

V roce 2012 se ucházel o post prezidenta republiky, neprošel ale už stranickými primárkami, v nichž vyhrál Přemysl Sobotka.

Sobotka a Tošenovský se k sobě na veřejnosti nechovali jako soupeři.

Foto: Zdeněk Seiner, Právo

O dva roky později byl na 24. kongresu ODS zvolen řadovým místopředsedou strany. V témže roce se konaly i volby do Evropského parlamentu, v nichž obhájil svou pozici a s počtem 16 514 preferenčních hlasů byl mezi českými kandidáty celkově desátý. Mandát se mu povedlo obhájit i v letech 2014 a 2019.

Od roku 2014 je také místopředsedou ODS.

Evžen Tošenovský má s manželkou Drahomírou dceru Lucii a syna Evžena. Za svůj život získal několik vyznamenání, mezi něž patří například Řád rytíře Čestné legie, Důstojnický kříž Řádu za zásluhy o Polskou republiku či čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků