Hlavní obsah
Daniela Filipiová Foto: Lukáš Táborský, Právo

Daniela Filipiová

Vystudovaná architektka se po neúspěšné operaci míchy ocitla na invalidním vozíku. Od té doby se zabývá otázkou bezbariérových přístupů. Za ODS byla opakovaně zvolena senátorkou a v roce 2009 nahradila Tomáše Julínka na postu ministra zdravotnictví.

Daniela Filipiová Foto: Lukáš Táborský, Právo
Daniela Filipiová

Daniela Filipiová se narodila 9. srpna 1957 v Praze, vystudovala gymnázium a posléze Fakultu architektury ČVUT. Pracovala několik let jako projektantka až do roku 1986, kdy prodělala neúspěšnou operaci míchy. Od té doby je odkázána na invalidní vozík a je v plném invalidním důchodu.

Také proto se věnuje zejména projektům, které souvisejí s otázkou bezbariérových přístupů. V této oblasti z hlediska architektury rovněž provádí konzultační činnost a publikuje články s touto tematikou.

Rozhodla se jít do politiky a v roce 1997 se dala k občanským demokratům. V senátních volbách v roce 2000 uspěla na Praze 2 a mandát obhájila také po šestiletém volebním období v roce 2006. Funkci senátorky si udržela i po volbách 2012, zvolena však tentokrát byla na Praze 8. V roce 2018 už svůj mandát neobhajovala.

Když v roce 2009 provedl Mirek Topolánek personální změny ve vládě, byla to právě Filipiová, kdo na postu ministra zdravotnictví nahradil odvolaného Tomáše Julínka. Ten vypracoval návrh úsporné zdravotnické reformy zahrnující mimo jiné dlouho rozebírané poplatky u lékaře. Filipiová se rozhodla práci svého předchůdce s menšími změnami prosadit. Proto se jí často přezdívalo Julínek s ženskou tváří.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků