Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

BlueMotion je technologie velmi úsporných dieselových motorů. Modely BlueMotion automobilky Volkswagen vycházejí z klasických vozů wolfsburgské značky, jejichž konstrukce byla optimalizována za účelem snížení spotřeby paliva a množství vypouštěných emisí. Základem každého vozu je vždy vznětový motor TDI, který vyniká úsporností již ve standardním provedení.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
BlueMotion

Značka Volkswagen používá pro své úsporné vozy obchodní označení BlueMotion. V takto označených modelech je hospodárnost jízdy dosažena pomocí úsporného dieselového motoru s upravenou řídící jednotkou, vůz má upravenou aerodynamiku a nižší valivý odpor. Prodlouženy jsou převodové stupně a vůz je vybaven upraveným filtrem pevných částic DPF. Oproti klasickým verzím došlo také k redukci hmotnosti např. odstraněním rezervy. Všechny tyto úpravy vedou k nižší spotřebě paliva a nižší produkci CO2.

Jako první vůz z řady BlueMotion byl v roce 2006 představen Volkswagen Polo BlueMotion, poháněné tříválcem 1.4 TDI DPF s výkonem 59 kW. Hodnota emisí CO2 u tohoto vozu pokořila magickou hranici a dosáhla pouhých 99 g CO2/km. Nízkou produkcí CO2 Volkswagen Polo překoval i hybridní Toyotu Prius (104 g CO2/km).

V roce 2009 se na Ženevském autosalonu představila nová generace systému BlueMotion. Prvním automobilem vybaveným novou generací systému BlueMotion bylo opět Polo. Polo BlueMotion II má spotřebu 3,3 l nafty na 100 km a emise 87 g CO2 na km. BlueMotion II dostal nové technické vychytávky, jako je např. systém Start-Stop a systém pro rekuperaci kinetické energie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků