Hlavní obsah
Ajmán Zavahrí Foto: Profimedia.cz

Ajmán Zavahrí

Během života Usámy bin Ládina se o něm mluvilo jako o dvojce Al-Káidy. Ajmán Zavahrí, egyptský lékař, se podílel na množství teroristických útoků po celém světě včetně náletů na newyorské mrakodrapy v roce 2001.

Ajmán Zavahrí Foto: Profimedia.cz
Ajmán Zavahrí

Po smrti Usámy bin Ládina se o Zavahrím začalo mluvit jako o novém šéfovi teroristické organizace Al-Káida. Často bývá označován za mnohem krutějšího a radikálnějšího, než byl dosavadní vůdce teroristů. Údajně mu však chybí Usámovo charisma, které dokázalo stmelovat jeho stoupence. Podle některých zdrojů to však byl právě on, kdo v roce 2011 navedl americké vojáky na Usámův úkryt v Pákistánu, aby tak převzal vedení organizace.

Jeden z nejhledanějších teroristů světa se narodil 19. června 1951 v Káhiře do rodiny lékařů a učenců. Také on vystudoval v 70. letech medicínu na Káhirské univerzitě a získal diplom z chirurgie. V roce 1979 se oženil a s manželkou Azzou měl podle dostupných informací šest dětí. Tři z nich prý zahynuly při amerických náletech v roce 2001, stejně jako jeho žena.

Mezi radikály od puberty

Hlavní ideolog Al-Káidy se pohyboval mezi egyptskými radikály od roku 1966, kdy byl jako patnáctiletý zatčen za členství v zakázaném Muslimském bratrstvu. Jeho členem byl až do roku 1973. Tehdy se stal vůdcem organizace Nový džihád, která pravděpodobně stála za atentátem na prezidenta Anvara Sadata a na sklonku tisíciletí splynula s Al-Káidou.

Na počátku 80. let si odseděl tříletý trest za nelegální držení zbraně a od roku 1985 se pohyboval v emigraci. Údajně odjel do Saúdské Arábie a následně do Pákistánu. Poté měl pobývat v Dánsku, Švýcarsku, USA a Súdánu.

Za vedení nelegální organizace a přípravu násilných činů a vražd jej egyptský soud odsoudil v nepřítomnosti k trestu smrti. Interpol na něj vydal mezinárodní zatykač a FBI jej zařadila na seznam 22 nejhledanějších teroristů světa. Na jeho hlavu je vypsána odměna 25 miliónů dolarů.

Ajmán Zavahrí je považován za mozek teroristických útoků proti Spojeným státům z 11. září 2001. Přičítají se mu dále například pumové útoky na americká velvyslanectví v Africe v roce 1998 a většina všech teroristických akcí, do nichž byly zapojeny muslimské skupiny od 70. let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků