"Vlast je pro všechny, ale všichni odešli do ciziny. Chceme, aby nás propustili, a oni nás obviňují z odboje. My bojujeme pět a půl roku a to už stačí. Teď musíte bojovat vy," píše se ve zmiňované facebookové skupině, k níž se údajně hlásí 3 400 lidí.

Agentura AFP navíc upozornila, že jsou v armádě nuceni sloužit stále starší ročníky.

Od roku 2011 padlo 91 tisíc vojáků

Podle odborníků měla armáda spolu se svými spojenci před konfliktem 250 tisíc lidí. Z nich asi 91 tisíc bylo od začátku bojů v roce 2011 zabito. Prezident Bašár Asad v červenci přiznal, že má vojsko personální problémy, kvůli nimž musí nepříteli přenechávat určité oblasti, aby mohlo bránit ty strategické.

Pokles morálky nicméně nic nemění na úspěších, kterých syrská armáda v poslední době dosáhla.

Zatím poslední vítězství přišlo po čtvrtečním postupu vojska v oblastech jižně od města Halab. [celá zpráva]

Armáda se v pátek zmocnila také nedaleké vesnice Tall Hadja jižně od Halabu. Jejím cílem je ovládnout dálnici spojující velká města na západě a severu Sýrie, k nimž Halab patří.

Také Rusko, které syrskému vojsku pomáhá svým letectvem, označilo syrskou pozemní ofenzívu za úspěšnou.

Blíží se další kolo jednání mocností

Damašek a Moskva zveřejňují informace o úspěšných bojích v Sýrii před dalším kolem mezinárodních diplomatických jednání o krizi v Sýrii, která se budou konat v sobotu ve Vídni. Má se na nich jednat o řešení syrské krize.

Rusko do bojů vstoupilo koncem září a podle kritiků jeho pomoc nepřinesla větší výsledek. Letectvo podporuje pozemní syrské jednotky, po jejichž boku bojují také členové libanonského Hizballáhu a zřejmě také Íránci.