Nejčastěji k tomu používají monitoring přenosu signálů v nervových buňkách v mozku. Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley se snaží vyrobit přístroj, který dokáže poznat, na co člověk myslí a následně to převést na slova.

Několik lidí nechali přečíst nahlas konkrétní text a sledovali, jaké neurony reagují na jaké slovo. Když dotyčný četl text potichu, jen pro sebe, tak porovnávali tento vytvořený spektogram s tím, co se děje v mozku v tu chvíli. Signály nebyly úplně totožné, ale přesto se občas podle nich podařilo určit, v jaké části textu se čtenář právě nachází.

Sami vědci přiznávají, že k tomu, aby vyrobili nějaký přístroj, který bude myšlenky dekódovat, to nestačí. “Algoritmus není dokonalý. Máme nějaké výsledky, ale k výrobě přístroje to nestačí,” citoval server New Scientist Stephanii Martinovou, která se na výzkumu podílela. Přesto u některých slov vědci dokázali zpětně reprodukovat zvuk, který byl podobný přečtenému slovu.

Vedoucí výzkumu Brian Pasley doplnil, že tým se snaží práci mozku upřesnit i na poslechu písní. Pouští jim písně Pink Floyd a zkoumá reakce mozku. Tóny podle něj fungují lépe.

Elektrody přikládali vědci přímo na mozek

Elektrody přikládali vědci přímo na mozek

FOTO: Adeen Flinker, UC Berkeley

Vědci tvrdí, že myšlenky se snaží rozkódovat hlavně proto, aby pomohli nemocným lidem, kteří se nemohou vyjadřovat. Například jsou paralyzovaní, ale své okolí snímají normálně, jen s ním nemohou komunikovat.

Podobné pokusy nejsou nijak ojedinělé. Už v roce 2011 se vědci z téže univerzity pokoušeli pomocí přenosů signálů v neuronech zjistit, na jaký film se zkoumaná osoba právě dívá. Lidem pouštěli krátké snímky a zpětně se ze signálů naměřených v mozku snažili rekonstruovat obrázky, na které se dívali.

Video

Porovnání videa s obrazem rekonstruovaným na základě impulzů z mozku

O rok dříve vědci z univerzity v Utahu dokázali pomocí elektrod zjistit, na jaké slovo dotyčný myslí. Dokázali určit slova ano, ne, horko, chlad, nebo hlad.