Zadrženi byli Robert Faiella, známý jako BTCKing, a Charlie Shrem z Bitinstnat.com. Podle úřadů byli zapojeni do složitého obchodu, kdy prodali uživatelům internetového obchodu Silk Road, zaměřeného na nákup drog, bitcoiny za více než milión dolarů.

Stránka Silk Road byla už loni uzavřena a její vlastník zatčen.

Čtyřiadvacetiletý Shrem byl zadržen v neděli na newyorském Kennedyho letišti. Dvaapadesátiletý Faiella byl zatčen v pondělí na Floridě.

Shrem je stíhán kvůli tomu, že umožnil Faiellovi použít server Bitinstant, aby si opatřil velké množství bitcoinů, které pak prodal uživatelům Silk Road chtivým koupě drog.

Podle prokuratury si Shrem byl vědom, že bitcoiny budou použity právě tímto způsobem, což je porušením bankovního zákona.

Šéfredaktorka zpravodajského webu Coindesk řekla BBC, že po uzavření Silk Road a zatčení jejího provozovatele Rosse Ulbrichra se další zatýkání dalo očekávat.

Uvedla, že je nešťastné, že bitcoin je spojován nadále se Silk Road, i když většina uživatelů této měny nemá s nákupem drog nic společného. Na nebezpečí využití bitcoinu k nelegálním aktivitám se ale dlouhodobě upozorňovalo. Bitcoiny nejsou na jméno, jejich vlastník využívá jen speciální řetězec písmen a číslic. Každý bitcoin má své vlastní číslo.