Výhra Bohemians v lize neudržela

– PRAHA

Fotbalisté pražských Bohemians dokázali v utkání předposledního ligového kola zvítězit na hřišti Teplic 1:0, přesto spolu s Hradcem Králové nejvyšší soutěže opustí. Blšany totiž remizovaly se Synotem 2:2 a jedno kolo před koncem soutěže mají před Pražany v tabulce čtyřbodový náskok. SOUHRN 29. KOLA.

Motýli Šumperk slaví v této sezóně už 50 let od svého založení.

Teplický trenér František Straka podle očekávání nechal většinu opor svého mužstva před úterním finále Poháru ČMFS jen na lavičce náhradníků. Odpočívali Poštulka, Karel Rada, Horváth, Verbíř, Hunal a Kolomazník.

Hrálo se většinou ve středu hřiště a brankáři moc práce neměli. Až ve 35. minutě Rilkeho lehkou střelu srazila obrana Bohemians na roh a po něm Gabriel poslal obloučkem míč do rukou připraveného Vlasáka. Nejblíže vstřelení branky měl v prvním poločase Skála, ovšem z hranice vápna namířil vedle hostující branky.

V úvodu druhé části nejprve Rezek zatáhl míč po křídle, tvrdá rána Doležala však těsně minula svůj cíl. Vzápětí poslal na druhé straně Obajdin uličkou míč nabíhajícímu Bednářovi, před ním však včasným vyběhnutím vyřešil situaci Vlasák. Podruhé však akce Bohemians již vyšla. Gabriel nezastavil Polodnu, ten viděl nabíhajícího Baláže, který udělal kličku i domácímu brankáři a do prázdné branky skóroval. V závěru hosté hráli na udržení výsledku, domácí za pískotu diváků nedokázali ani vážněji ohrozit branku soupeře.

Teplice - Bohemians 0:1
Poločas: 0:0. Branka: 63. Baláž. Rozhodčí: Vidlák - Holub, Mika. ŽK: Rilke, Grlič, Skála, Verbíř - Bednář. Diváci: 2722.

Blšany mají ligovou jistotu

Fotbalisté Blšan sice na hřišti Synotu dvakrát prohrávali, ale přesto nakonec získali vytoužený bod. Ten jim stačil k tomu, aby se zachránili v první lize. Podruhé se Blšanům podařilo vyrovnat až v závěru: v 81. minutě trefil záchranu záložník Radek Šelicha.

Domácím pomohlo k vedení velké štěstí. V 5. minutě vypálil kapitán Slončík za hranicí šestnáctky a jeho nepřesnou střelu si srazil do vlastní sítě obránce Bureš. Brankář Chvalovský na změnu směru nemohl zareagovat. Blšany odpověděly o tři minuty později, kdy gólman Drobisz neudržel Šelichovu ránu a Josef Němec pohotově zavěsil.

Ve druhém poločase se oba týmy dlouho nemohly dostat do tempa a fanoušci Synotu začali pískat. V 77. minutě zajistil domácím opětovné vedení kanonýr Kowalík, který po střetu Pleška s Malárem proměnil s velkým štěstím penaltu a připsal si patnáctnou trefu v letošní sezoně. Stejně jako v první půli dokázali hosté téměř okamžitě vyrovnat.

Žemlíkovu ostrou ránu Drobisz vyrazil jen k nekrytému Šelichovi a ten při dorážce nezaváhal. V poslední minutě se hostující hráči dožadovali uznání třetí branky, když míč vypálený Josefem Němcem prošel Drobiszovi mezi nohama, ale asistent rozhodčího Krátký míč za brankovou čárou neviděl.

Synot - Blšany 2:2
Poločas: 1:1. Branky: 5. vlastní Bureš, 77. Kowalík z pen. - 8. Josef Němec, 81. Šelicha. Rozhodčí: Poledník - Krátký, Peřina. ŽK: Němčický, Kowalík, Slončík - Žemlík, Horáček, Tichota. Diváci: 1758.

Budějovice na výhru stále čekají

Fotbalisté Českých Budějovic čekají již osm zápasů na výhru. Nedočkali se ani v rozlučce s vlastními diváky. S Příbramí se totiž rozešli smírně 1:1.

První dramatický moment nastal v deváté minutě, kdy domácí Sedláček vybojoval míč, poslal ho uličkou do vápna Jirouskovi, u něhož ale akce skončila. Vzápětí ohrozili příbramskou branku Lafata s Vozábalem, udeřilo však na druhé straně. Hosté se bleskově přesunuli do útočného pásma, obrana Budějovic ponechala prostor příbramskému kapitánovi Otepkovi a ten obloučkem pohodlně otevřel skóre.

Zbraní Jihočechů ve snaze o zvrat měli být nacvičené signály po rozehrání rohových kopů, ale pokaždé chyběly centimetry k přesnému zakončení. Nudnou podívanou oživila ve 34. minutě příležitost domácích. Jirousek šikovně přistrčil míč Lafatovi, jenž z pravé strany dělovkou napálil spojnici tyče a břevna.

Po přestávce byli aktivnější Středočeši, domácí tým se však po několika hluchých minutách vzchopil a tentokrát zahřmělo před brankou Příbrami. Pončák nastřelil míč do malého vápna a Vozábalem lehce atakovaný Zavadil tečoval míč do vlastní branky.

Č. Budějovice - Příbram 1:1
Poločas: 0:1. Branky: 55. Vozábal - 11. Otepka. Rozhodčí: Čecháček - Kašný, Pustka. ŽK: Sedláček - Gomés, Turtenwald. Diváci: 1578.

Brno Zlín dokonale zaskočilo

Rychlý mat dali fotbalisté Brna dvěma brankami hned v úvodu zápasu Zlínu a tím rozhodli už po necelých deseti minutách o výsledku, který dostal konečnou podobu 5:0. I když se Zlín snažil o zvrat,hrozil pouze v úvodním poločase po rohových kopech, v koncovce si ale neporadil proti pozornému brankáři Belicovi. V letošním ligovém ročníku utrpěl Zlín největší porážku, naopak Brňané už v osmém zápase za sebou neprohráli.

Zlín začal značně ospale, hlavně obranná řada byla značně prostupná. Už ve třetí minutě brankář Rzseszoto špatně zasáhl Abrahámem centrovaný míč z hloubi pole a Musilovi se otevřela cesta do prázdné branky, kterou s přehledem využil k otevření skóre. O šest minut později po rohovém kopu nechali zadáci Zlína hodně volnosti Abrahámovi, který přidal druhou branku. Další dvě šance ke zvýšení náskoku zahodil Pacanda, jež v prvním případě přehnal kličkování a ve druhém po rohovém kopu mířila jeho hlavička nad branku.

I když bylo o výsledku po prvním poločase rozhodnuto, vydrželi Brňané ve vedru v útočné snaze, po níž si vypracovali i další slibné šance. Křapovu střelu ze dvacet metrů stačil brankář Rzeszoto vyrazit, stejně jako šanci Abraháma. Čtvrtý gól přidal v 72. minutě po Svobodově rohovém kopu ostrou střelou hlavou obránce Živný. O čtyři minuty později pustili slovenští rozhodčí v ofsajdové pozici do brejku Pacandu, jehož střela se odrazila od tyče do sítě Zlína. Vzápětí mohli hosté alespoň zkorigovat výsledek, neboť po faulu na Nehodu z pokutového kopu Lasota vysoko přestřelil branku a tím jen potvrdil marný boj zlínských fotbalistů.

Brno - Zlín 5:0
Poločas: 3:0. Branky: 3. Musil, 9. Abrahám, 30. Šustr, 72. Živný, 76. Pacanda. Rozhodčí: Hriňák - Ružbarský, Laskovský (všichni SR). Bez karet. Diváci: 1950.

Pohárová naděje Liberce stále žije

Liberečtí fotbalisté porazili Hradec Králové 3:1 a uchovali si před posledním ligovým kolem naději na postup do Poháru UEFA. Žižkov díky výhře bodově dotáhli, proti nim ale hovoří horší vzájemné zápasy. Proto v posledním kole v Příbrami potřebuje loňský mistr získat víc bodů než Žižkov doma s Ostravou.

V 8. minutě vysunul Krmaš Klapku, jeho křížná střela soce mířila vedle, ale k tyči doběhl pohotový Breda a dorazil míč do sítě. Liberec ale brzy vyrovnal. Nezmarovu šanci sice nejdřív zlikvidoval brankář Svoboda, ale vyražený míč vrátil Papoušek bez přípravy do branky. Hradec mohl jít i podruhé do vedení, to by ovšem musel Bouška sám před brankářem trefit míč.

V dalším světlém momentu Koloušek parádičkou obelstil Pavla Lukáše a vystřelil těsně vedle. V 37. minutě předvedli pěknou kombinaci hosté, ale na jejím konci Vaniš přestřelil branku. Zápas se definitivně zlomil o pár vteřin později.

Po centru chyboval hradecký Pavel Lukáš, který předložil míč jako na talíři domácímu útočníku Nezmarovi a ten nezaváhal. Domácí stihli do přestávky skórovat ještě jednou: Kinského dlouhý výkop prodloužil Nezmar do uličky na Kolouška a ten podél brankáře po zemi zvýšil na 3:1.

Liberec - Hradec Králové 3:1
Poločas: 3:1. Branky: 15. Papoušek, 39. Nezmar, 45. Koloušek - 8. Breda. Rozhodčí: Dvořáček - Vodička, Petřík. ŽK: Kubeš, Pavel Lukáš, Rolko (všichni Hradec). Diváci: 4780.

Kuka s Adautem položili Žižkov

Slavia se v prvním poločase dostávala do tempa pomaleji a v prvních minutách očekávaný festival ofenzivního fotbalu nespustila. Až ve 12. minutě mířila na branku Viktorie první střela, z přímého kopu napřáhl Skácel, ale Pižanowski byl u své pravé tyče připraven. Žižkov byl neškodný a všechny síly soustředil na utlumení narůstajícího tlaku Slavie. V 17. minutě vypálil z 25 metrů Dostálek a žižkovský brankář s námahou jeho dělovku vyboxoval před sebe. Hosté poprvé zahrozili po akci Dirnbacha, který unikl po levé straně, ale následný pokus Šebesty zblokovala slávistická obrana.

Poté udeřilo na druhé straně: Piták zatáhl míč po pravé straně a jeho centr hlavou usměrnil do sítě domácí kapitán Pavel Kuka. Těsně před poločasem ještě Kuka předložil míč Skácelovi a ten z voleje pálil metr vedle.

Pohledný zápas plný vzruchu nezbrzdila ani poločasová pauza, hned po ní vystrašil brankáře Černého žižkovský Pikl, který z přímého kopu nastřelil břevno. Jeho druhý pokus z podobné pozice Černý lapil. Poté se poloprázdný Strahov dočkal druhé branky, Dostálek chytrým prostrčením přelstil obranu Viktorie a chladnokrevný Kuka podél vyběhnuvšího Pižanowského skóroval pošesté v letošní sezóně.

Bezradná Viktoria inkasovala potřetí v 78. minutě. Dostálek krásnou kolmicí našel rozběhnutého Adauta a miláček ochozů pokořil 'jesličkami' bezmocného Pižanowského. Slavia zahrozila ještě v poslední minutě, ale Piták už na žižkovského gólmana nevyzrál.

Slavia - Viktoria Žižkov 3:0
Poločas: 1:0. Branky: 41. a 51. Kuka, 78. Adauto. Rozhodčí: Matějek - Amler, Hruška. ŽK: Šebesta, Buryán (oba Žižkov). Diváci: 2324.

Oslavy titulu Sparta prozatím odložila

Fotbalisté pražské Sparty museli odložit své mistrovské oslavy. Se Sigmou Olomouc totiž pouze remizovali 1:1 a vedení soutěže jim mistrovský pohár ještě nepředalo. Zápas s Bohemians byl sice kontumován, ale vršovický klub se ještě může proti rozhodnutí odvolat. Proto není možné sparťanskou cestu za titulem oficiálně uzavřít.

Sparťané sice v úvodu naznačili, že by rádi dotáhli zbytek sezóny bez ztráty bodu, ale aktivita jim vydržela jen prvních deset minut. Zelenkova střela ze druhé minuty Vaniaka nepřekvapila, stejně jako Kinclova dorážka a Hanáci byli z nejhoršího venku. Alespoň do konce poločasu, protože sparťané přestali úplně hrát. V útrobách hlavní tribuny na ně čekal pohár pro mistra, ale oni zcela ztratili pohyb a Sigma toho dokázala hned při prvním protiútoku využít a ujala se vedení.

Sparťané se hned po přestávce zvedli, ale na jejich kontě přibývaly pouze šance. Dvakrát se vřítil do šestnáctky agilní Zelenka, ale pokaždé pálil do boční sítě, podobně se dařilo také Kinclovi. Když už Grygera vypálil přesně, postavila se jeho dělovce hlava Kučery.

Drtivý závěr přece jen přinesl sparťanům alespoň vyrovnávající gól. Po individuální akci se o něj sedm minut před koncem postaral výborně hrající Zelenka. Ovšem druhé branky se už Sparta nedočkala, přestože Pospíšil k ní měl ve třetí minutě nastaveného času hodně blízko. Jenže nastřelil jen tyč a místo oslavných chorálů zněl Letnou pískot.

Sparta - Olomouc 1:1
Poločas: 0:1. Branky: 83. Zelenka - 12. Vyskočil. Rozhodčí: Řehoř - Gulajev, Goňa. ŽK: Hübschman - Reiter. Diváci: 6234.

Jablonec se proti Baníku šetřil

Fotbalisté ostravského Baníku před jednou z nejslabších návštěv jarní ligové sezóny zdolali na finále Poháru ČMFS se šetřící Jablonec 2:0. O branky se v průměrném zápase zasloužili Pospěch a Lukeš. Útočník Svěrkoš se zřejmě sám připravil o šanci bojovat o korunu pro krále střelců, protože neproměnil pokutový kop.

Baník se snažil získat brzy vedení, křížné střele Svěrkoše však scházela přesnost. Severočeši výtečným pohybem zahustili střed pole, takže se domácí uchýlili k nakopávání míčů, a to k ničemu nevedlo. Do šance se Baník dostal až po půlhodině, kdy po Lukešově uličce neuspěl atakovaný Svěrkoš pokusem o přehození Pulena.

Hosté spoléhali na rychlé brejky, po jednom z nich vypálil Michálek, jenže jeho střele scházela přesnost, stejně jako na opačné straně Ličkově ráně. Také po obrátce se Baník tlačil do ofenzivy, nebyl ale schopen soupeře ničím překvapit.

Čekání na gól skončilo v 61. minutě. Matušovič rozehrál trestný kop až na vzdálenější tyč, volný Drozd posunul míč na Pospěcha, který pohodlně otevřel skóre. Ostravským se ulevilo, víc si dovolili a naopak jablonecká obrana byla v úzkých. První průnik Matušoviče vyřešil Pulen, stejně skončil souboj těchto hráčů i v 75. minutě. Přesto dobíhající Lukeš, který hrál doma v dresu Baníku naposledy, pojistil Baníku vedení.

Ostrava - Jablonec 2:0
Poločas: 0:0. Branky: 62. Pospěch, 75. Lukeš. Rozhodčí: Zejda - Tulinger, Lhoták. ŽK: Svěrkoš, Drozd - Vít, Hrotek. Diváci: 1972.