V lotyšském kotli jsme na úvod MS jen remizovali

Sport.cz, Jirka G. Novák

RIGA

Výsledková mizérie české hokejové reprezentace pokračuje i na mistrovství světa v Lotyšsku. Hned v úvodním zápase šampionátu jsme dokázali s bojovně naladěným domácím týmem uhrát jen remízu, a to byl soupeř několikrát i herně lepší. Lotyše podržel brankářský veterán Sergejs Naumovs, překonat jej dokázal pouze David Výborný.

Při přesilovce v úvodu utkání se rozjel Škoula, ale jeho střelu z levého kruhu Naumovs kryl. Stejně úspěšný byl i v sedmé minutě proti pokusu Proroka a tak hned vzápětí udeřilo na druhé straně. Utrhl se Širokovs a před jedním z českých obránců poslal spíše takovou "žabku" na Hniličku, který ji k úžasu všech v hledišti nedokázal udržet.

K vyrovnání nevedly pokusy Výborného a Bulise, na Naumovse si nepřišel ani Hlaváč, jemuž Erat krásně naservíroval puk před odkrytou branku. Lotyšský gólman kapituloval až 28 vteřin před první přestávkou. Hlaváč si vyměnil puk s Výborným a český kapitán po objetí branky zaskočil  brankáře domácích.

Na začátku druhé třetiny se Erat proháčkoval až před Naumovse, zakončit však nezvládl. Na straně domácích se do šance řítil Stals, puk před ním včasnou rybičkou vypíchl Krajíček. Při naší přesilovce zase dvakrát před Naumovsem střílel Štefan, ale ani on neuspěl. Šance se přelévaly z jedné strany na druhou, vyprodaná a neúnavně bouřící Arena Riga se dobře bavila.

V závěru druhé části sehráli hezkou kombinaci Blinovs s Tambijevsem, kdy Blinovs hezky prostrčil puk za českého obránce. Tambijevs však z pravé strany na Hniličku nevyzrál. Od 48. minuty měli Češi k dispozici dvě přesilové hry za sebou, nevyužity zůstaly obě. I když Bulis měl ve skrumáži ke gólu blízko.

Celkem sehrál český tým v zápase deset přesilových her, přičemž neuspěli ani jednou. Vyložené brankové šance si zpravidla nevytvořili, a při dalších příležitostech jim zkazil radost už sedmatřicetiletý veterán v brance Lotyšska Sergejs Naumovs.

Výsledek - skupina A:
Česká republika - Lotyšsko 1:1 (1:1, 0:0, 0:0)
Branky: 20. Výborný - 7. Širokovs. Rozhodčí: Reiber - Wehrli (oba Švýc.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 3:11. Bez využití. Diváci: 12.500.
Sestavy:
Česká republika: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Škoula, Krajíček, Kutlák, Hejda - Erat, Výborný, Hlaváč - Rolínek, Plekanec, Bulis - Bednář, Hlinka, Hubáček - Balaštík, Štefan, Prorok. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Lotyšsko: Naumovs - Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pucajs, Astašenko, Jerofejevs - Cipulis, Sprukts, Pantěljejevs - Semjonovs, Niživijs, Tambijevs - Blinovs, Redlihs, Širokovs - Vasiljevs, Štals, Dazinš. Trenér: Pjotr Vorobjov.