Sparta vykročila za obhajobou remízou

PRAHA

První gól v novém ročníku fotbalové ligy vstřelil symbolicky nejlépe placený ligový fotbalista Igor Gluščevič. Sparta vedla jeho zásluhou v Teplicích 1:0, ale náskok neudržela a deset minut před koncem Horváth nádhernou střelou vyrovnal. Souboj obhájce titulu s vítězem poháru tak skončil remízou.

Domácím citelně chyběl Hunal a jeho kolega Lengyel se postaral o první šanci nové sezóny. Po jeho kiksu mohl prvně v lize ukázat svou pověst kanonýra Černohorec Gluščevič, jenže levou nohou sám před Poštulkou i nadvakrát ještě zaváhal. Sparta byla zpočátku o trochu aktivnější. Sionko padl při souboji s Radou v šestnáctce, ale sudí Puček penaltu nepískl. Televizní záznam ovšem potvrdil, že asi měl.

Severočeši začali Spartu místy přehrávat. Ve 26. minutě si brankář Blažek srazil Voříškův přímý kop sám na tyč. Pak pálil z dálky Kolomazník, Horváth lehce míč tečoval a ten letěl o centimetry mimo. I další výpady hrozily hostům pohromou. Nadějné přečíslení hasil v hodině dvanácté jinak chybující Johana. Do šestnáctky létal jeden centr za druhým, ale hlavou neuspěl ani Divecký.

Sparta se nutně potřebovala vzchopit a skoro využila ofenzívní euforie domácích. Navrátilec Němec měl ve vápně tři úplně osamocené spoluhráče, jenže míč kopl zbrkle přes břevno.

A když se všichni chystali na oddech, tak to přišlo. Tepličtí neodkopli míč, Poborský jej poslal na Sionka, ten přiťukl za sebe Gluščevičovi a jeho rána pravačkou prosvištěla k tyči - 0:1.

Přestávka duelu ubrala na atraktivitě. Soupeři začali pečlivěji bránit a moc se toho nedělo. Až mohl domácí dorazit Gluščevič. Po Petrášově příhře však míč vypálil o kousek vedle.

Teplice se ,topily" v neúčinných dlouhých centrech na Diveckého, ovšem když už to nikdo nečekal, přišel nejhezčí okamžik zápasu. Kováč se Sionkem propadli u lajny, kapitán Horváth postoupil s míčem do středu plochy a báječnou technickou střelou vystřelil bod.

TEPLICE vs. SPARTA 1:1
Poločas: 0:1. Branky: 80. Horváth - 45. Gluščevič. Rozhodčí Puček, žluté karty Verbíř, Kolomazník - Poborský, Petráš, Gluščevič, 11 321 diváků.
Teplice: Poštulka - Doležal, Lengyel, Rada, Leitner - Kolomazník, Voříšek, Horváth, Tesařík - Verbíř (84. Rezek), Divecký (78. Zelenka).
Sparta: Blažek - Petráš, Hübschman, Johana, Poledica - Poborský, Kováč, Němec, Zbončák (87. Ježek) - Sionko (83. Jun), Gluščevič (80. Kincl).

Viktoria opět na Slavii recept nenašla

Už počtvrté za sebou porazili slávisté Viktorii Žižkov, aniž by dostali gól. "Slavia vyhrála zaslouženě. Především v úvodních dvaceti minutách byla lepší a vytvořila si hodně šancí. Mrzí mě, že jsme neměli ve druhé půli více odvahy zvrátit výsledek," posteskl si žižkovský trenér Vítězslav Lavička.

Slávisté měli skutečně výborný úvod a jen skvělé zásahy Pižanovského držely čisté konto hostů. Žižkovský gólman vyrazil na tyč Dostálkovu bombu z 20 metrů, kryl Kukovu pohotovou přízemní střelu zblízka po Pitákově přihrávce i Skácelovu tvrdou ránu z úhlu.

O převahu Slavie se staral především neúnavný Gedeon, který kraloval ve středu hřiště, Kuka s Adautem, ale i Piták se Skácelem nenechali žižkovskou obranu ani na chvíli v klidu. Hosté odpovídali jen jednotlivými akcemi, které však nepostrádaly nebezpečí. Na centr mladého Hottka, na jaře ještě hráče Slavie, Oravec nedosáhl a o chvíli později unikajícímu Oravcovi vypíchl míč Gedeon.

Slavia, která po dobré úvodní dvacetiminutovce zvolnila tempo, se dočkala až v poslední minutě první půle. K odraženému míči po zásahu Ščasného se dostal Piták a získal Slavii vedení.

Hned po přestávce slávisté své vedení potvrdili druhým gólem. Kuka běžel s míčem z poloviny hřiště, na hranici pokutového území přihrál volnému Skácelovi a ten překonal žižkovského gólmana podruhé. Kuka pak předvedl ještě jedno sólo od půlící čáry, byl překvapivě rychlejší než mnohem mladší Klimpl, ale Pižanowski zachránil. Domácí pak kontrolovali hru až do konce zápasu, ale na výsledku se už nic nezměnilo. "Mohli jsme přidat další góly, ale ani ve druhé půli jsme se nevyhnuli hluchým místům," konstatoval trenér Slavie Miroslav Beránek.

SLAVIA vs. ŽIŽKOV 2:0
Poločas: 1:0. Branky: 45. Piták, 47. Skácel. Rozhodčí Vidlák, žluté karty Gedeon, Skácel - Buryán, Dirnbach, 5468 diváků.
Slavia: Černý - L. Došek, Bejbl, Petrouš, Hrdlička - Piták, Dostálek, Gedeon, Skácel (84. Zachariáš) - Adauto (63. T. Došek), Kuka (76. Fořt).
Žižkov: Pižanowski - Ščasný, Mlejnský, Klimpl, Buryán - Dirnbach (73. Novotný), Pikl, Sabou, Hottek (85. Görner) - Oravec, Mikolanda (54. Chihuri).

Příbram spustila na úvod ligy kanonádu

Příbram především zlepšenou hrou po změně stran rozstřílela Jablonec. Už 161. ligovou branku si připsal kanonýr Horst Siegl, poprvé v životě dal dva ligové góly Pavel Zavadil.

"Jsem spokojený především s výsledkem, ve hře jsme měli i hluchá místa. Dokázali jsme však především po změně stran realizovat to, co jsme v přípravě na nebezpečného soupeře zkoušeli," konstatoval po utkání domácí kouč Jozef Chovanec.

Po oboustranně velmi opatrném začátku mohlo poprvé udeřit před brankou hostí, když si dlouhán Žemlík naskočil na Zavadilův rohový kop, ale míč poslal hlavou kousek nad břevno. Po deseti minutách našel Rychlík dlouhým centrem na pravé straně Otepku, ten si pohrál s Čápem a posadil míč na hlavu Siegla a domácí šli do vedení. Čtvrt hodiny se pak nic nedělo. Až po centru Webra a hlavičce Hrotka musel Sňozík likvidovat první nebezpečnou akci hostí. Další vzrušení přinesla až 37. min., kdy po přihrávce Otepky trefil Rychlík tyč.

Po změně stran o sobě dal poprvé vědět průnikem Šenkeřík, ale branka pro něj byla malá. Vzápětí poslal výborný Otepka do šance Siegla, ale ten míč před brankou minul. V 57. min. však Žemlík prodloužil Sňozíkův výkop na Siegla, ten posunul míč Zavadilovi, který se probil přes Čápa a dělovkou k tyči podruhé rozvlnil síť za Lovásikem. Brankář hostí se pak vyznamenal při dělovce Žemlíka i při následné hlavičce Formánka po rohovém kopu. Hosty však znovu srazil do kolen nejlepší hráč na trávníku Zavadil střelou po přiťuknutí Žemlíka a teči Michálka, který o chvíli později zblízka snížil. Tečku za zápasem po akci Zavadila a přihrávce Kuliče udělal zblízka Siegl.

"I když jsme se na domácí pečlivě připravovali, zápas jsme nezvládli a inkasovali po vlastních chybách. Tentokrát nás nepodržela obrana," uvedl jablonecký kouč Vlastimil Palička.

PŘÍBRAM vs. JABLONEC 4:1
Poločas: 1:0. Branky: 10. a 90. Siegl, 57.a 75. Zavadil - 79. Michálek. Rozhodčí Dvořáček, žluté karty: Mácha - Herzán, 3282 diváků, poločas 1:0.
Příbram: Sňozík - Svoboda, Formánek, Turtenwald, Mácha - Otepka (90. Janů), Novák, Zavadil, Rychlík (75. Adamace) - Siegl, Žemlík (81. Kulič).
Jablonec: Lovásik - Svojtka, Hochmeister, Hrotek, Čáp - Michálek, Herzán (56. Čížek), Kordula (76. Gula), Weber - Šenkeřík, Vodehnal (56. Mašek).

Vaniak zachraňoval Olomouc

Domácí fotbalisté přežili kritickou chvilku utkání, kdy Vaniak výtečně chytil penaltu, a nakonec potvrdili roli favorita.

Hned ve 4. min. si naběhl hostující Koubský na trestný kop z hloubi pole a hlavičkou orazítkoval břevno olomoucké branky. V dalším průběhu si domácí vynutili mírnou územní převahu, do šancí se však dostávali těžko. Dvakrát se ocitl ve střelecké pozici Urbánek, avšak nejprve mu rána nesedla a poté jeho střelu z úhlu kryl brankář Baránek, opět stejně jako nebezpečnou hlavičku Špiláčka do horního růžku.

V závěru první půle se dostali do vyložených pozic hostující hráči. Gomesovi chyběl po centru Červenky k míči před polovinou prázdné branky snad decimetr a vzápětí Chalupa pálil bez přípravy z osmi metrů těsně nad. Po přestávce tlak Olomouckých zesílil a v 58. minutě proměnil neobsazený Vlček přesný Urbánkův centr hlavou ve vedoucí gól.

O deset minut později zahrál domácí obránce Randa ve velkém vápně nechtěně rukou, ale nařízenou penaltu brankář Vaniak Švachovi kryl! Výhru Olomouce pečetil v nastaveném čase po akci Urbánka do otevřené obrany druhým gólem střídající Siegl.

"Výsledkem jsem zklamán. Chtěli jsme uspět, avšak neproměnili jsme vyložené šance. Naše hrubé chyby naopak domácí potrestali," řekl kouč Zlína Vlastislav Mareček. "Chválím své mužstvo za bojovnost, která přinesla zasloužené vítězství. Vyzvednout chci zákrok Vaniaka při penaltě. Kdybychom inkasovali na 1:1, mohl se zápas ještě vyvíjet jinak," doplnil trenér Sigmy Petr Uličný.

OLOMOUC vs. ZLÍN 2:0
Poločas: 0:0. Branky: 58. Vlček, 90, Siegl. Rozhodčí Beneš, žluté karty: Špiláček, Hudec - Koubský, Kroča, Červenka, 5012 diváků.
Sigma: Vaniak - Randa, Hudec, Kučera, Caha - Vlček (88. Siegl), Špiláček, Zbožínek, Urbánek - Vyskočil (80. Tuma), Babnič (63. Rojka).
Zlín: Baránek - Kroča, Koubský, Švach, Hubáček (66. Bača) - Vidlička, Lasota, Dobeš (79. Nehoda), Červenka - Chalupa (53. Mucha), Gomes.

Baník bude bez Slončíka

Fotbalisté Baníku Ostrava zahájí sezónu dvěma zápasy na svém hřišti v řadě, ale asistent trenéra Pavel Vrba se nedomnívá, že by pondělní zápas s Českými Budějovicemi mohl být snazší než další souboj s Libercem. "Obě utkání budou obtížná, vždyť jde o začátek sezóny a domácí povinnost nám velí vítězit," uvedl.

Baník nebude mít k dispozici Slončíka, který dohání tréninkové manko a navíc zřejmě není ani v Ostravě jeho transferkarta, zraněný je stále Matušovič. Naopak hrát by měl Bolf, který se vrátil z testů v Anglii. "Všechny náležitosti přestupu Marka Heinze vedení klubu dotáhlo v sobotu, takže se útočník určitě objeví na trávníku," dodal Vrba.

Utkání Liberec-Blšany, Brno-Opava a Synot-Plzeň, která se měla konat v úterý a ve středu, se vzhledem k vývoji Poháru Intertoto budou hrát nejdříve ve středu 13. srpna.