Kvalifikace: fotbaloví obři zaskočeni

PRAHA

Další kolo kvalifikace pro mistrovství Evropy 2004 přineslo otřesné zážitky pro některé fotbalové velmoci. Němci uhráli doma s Litvou jen remízu, Rusové narazili v Albánii a odvezli si prohru 1:3 a ještě hůř dopadli Rumuni, kteří doma utržili od Dánů pět branek. Jejich kouč Iordanescu to neunesl a ihned po zápase složil funkci.

Zadržení pachatele je pro diváky atraktivní podívanou.

Dánové připravili Rumunsku jednu z nejtěžších domácích porážek v historii. Na rozbitém bukurešťském hřišti sice prohrávali 1:2, ale čtyřmi brankami včetně jedné vlastní skóre otočili. K obratu zavelel záložník Gravesen, který skóroval úžasným lobem ze 40 metrů.

Albánie získala historický skalp

Také v Norimberku vycházel zápas dlouho podle předpokladů. Když Ramelow v 8. minutě zasunul míč pohotovou patičkou do sítě, zdálo se, že duel s oslabenou Litvou bude jen otázkou skóre. Jenže další příležitosti zmařil skvělý gólman Stauče, který v Německu dlouhá léta chytal a outsider se nakonec dočkal i vyrovnání.

Historického úspěchu dosáhli Albánci, na jejichž lavičce oslavil skvělou premiéru německý kouč Briegel. Jeho svěřenci porazili Rusko 3:1, a to ještě zkraje zápasu za nerozhodného stavu zahodili penaltu.

Z cenného skalpu se radují i Arméni. Pozdním gólem vysloužilého záložníka Artura Petrosjana porazili Severní Irsko a po více než třech letech uspěli v soutěžním zápase. Naposledy zdolali v říjnu 1999 slabou Andorru.

Irsko i Skotsko se o výsledek třáslo

Zato Irové na půdě bývalého Sovětského svazu uspěli, i když s notnou dávkou štěstí. Bez několika opor, například Robbieho Keanea nebo Harteho, dlouho hráli s Gruzií nerozhodnou partii. Pak ale přesnou hlavičkou rozhodl Keaneův náhradník Doherty.

Na poslední chvíli odvrátili další senzaci na svůj účet také Skotové. Po remíze na Faerských ostrovech málem přenechali bod dalšímu severskému účastníkovi skupiny Islandu. Těsnou výhru zařídil v 70. minutě prvním reprezentačním gólem obránce Wilkie.

Bělorusové si připsali první výhru

Naopak Wales neponechal nic náhodě a pohodlná výhra nad Ázerbájdžánem 4:0 jej o další krok přiblížila vstříc vysněnému postupu. Velšané mají po čtyřech kolech maximum dvanácti bodů. Stejně jsou na tom Francouzi, jež sice více než půlhodinu marně dobývali maltskou obranu, ale když ji jednou otevřeli, odnesl to soupeř šesti brankami.

Po třech porážkách se dnes konečně dočkali první výhry Bělorusové. V Minsku přemohli Moldavsko 2:1, i když od čtrnácté minuty prohrávali. V tabulce jim ale stále patří předposlední místo za trojicí Nizozemsko, Česká republika a Rakousko.

O jejich výhře rozhodli legionáři Kutuzov ze Sportingu Lisabon a Gurenko z Piacenzy. První výhru si připsali i Slováci. Ke třem bodům je v Makedonii dovedli legionáři z české ligy. Skóre otevřel sparťanský obránce Petráš a v závěru výsledek zpečetil olomoucký kanonýr Reiter.

Výsledky kvalifikačních utkání:

1. skupina:

Kypr - Izrael 1:1

Poločas: 0:1. Branky: 61. Raufmann - 3. Afek. Rozhodčí: McCurry (Skot.). Diváci: 14.000.

Francie - Malta 6:0

Poločas: 2:0. Branky: 39. a 54. Henry, 57. z pen. a 80. Zidane, 37. Wiltord, 71. Trezeguet. Rozhodčí: Božinovski (Mak.). Diváci: 36.000.

Rumunsko - Dánsko 2:5

Poločas: 1:1. Branky: 5. Mutu, 47. D. Munteanu - 8. a 90. Rommedahl, 54. Gravesen, 73. Tomasson, 75. vlastní Contra. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). Diváci: 60.000.

Bosna a Hercegovina - Lucembursko 2:0

Poločas: 0:0. Branky: 54. Bolič, 77. Barbarez. Rozhodčí: Hyytiä (Fin.). Diváci: 12.000.

Bělorusko - Moldavsko 2:1

Poločas: 1:1. Branky: 43. Kutuzov, 58. Gurenko - 14. Čebotaru. Rozhodčí: Verbist (Belg.). Diváci: 8000.

Polsko - Maďarsko 0:0

Rozhodčí: de Santis (It.). Diváci: 48.000.

Skotsko - Island 2:1

Poločas: 1:0. Branky: 11. Miller, 70. Wilkie - 49. Gudjohnsen. Rozhodčí: Temmink (Niz.). Diváci: 37.548.

Německo - Litva 1:1

Poločas: 1:0. Branky: 8. Ramelow - 73. Ražanauskas. Rozhodčí: Esquinas Torres (Šp.). Diváci: 40.754.

Arménie - Severní Irsko 1:0

Poločas: 0:0. Branka: 87. A. Petrosjan. Rozhodčí: Beck (Licht.). Diváci: 9000.

Ukrajina - Španělsko 2:2

Poločas: 1:0. Branky: 11. Voronin, 90. Horškov - 83. Raúl, 86. Etxeberría. Rozhodčí: Riley (Angl.). Diváci: 82.000.

Lichtenštejnsko - Anglie 0:2

Poločas: 0:1. Branky: 28. Owen, 53. Beckham. Rozhodčí: Kasnaferis (Řec.). Diváci: 3548.

Makedonie - Slovensko 0:2

Poločas: 0:1. Branky: 28. Petráš, 90. Reiter. Rozhodčí: Duhamel (Fr.). Diváci: 10.000.

Chorvatsko - Belgie 4:0

Poločas: 1:0. Branky: 9. Srna, 53. Pršo, 68. T. Marič, 76. Leko. Rozhodčí: Fandel (Něm.). Diváci: 25.000.

Wales - Ázerbájdžán 4:0

Poločas: 3:0. Branky: 1. vlastní Achmedov, 40. Speed, 44. Hartson, 53. Giggs. Rozhodčí: Leuba (Švýc.). Diváci: 73.000.

Itálie - Finsko 2:0

Poločas: 2:0. Branky: 6. a 23. Vieri. Rozhodčí: Ivanov (Rus.). Diváci: 34.074.

Gruzie - Irsko 1:2

Poloačs: 0:1. Branky: 60. Kobiašvili - 18. Duff, 85. Doherty. Rozhodčí: Vassaras (Řec.). Diváci: 18.000.

Albánie - Rusko 3:1

Poločas: 1:0. Branky: 20. Rraklli, 80. Lala, 83. Tare - 77. Karjaka. Rozhodčí: Allaerts (Belg.). Diváci: 16.000.