Do čtvrtfinále: Srbsko, Itálie, Rusko a Izrael

– PRAHA

Evropský šampionát basketbalistů dnes dospěl do vyřazovací fáze. Čtyři vítězové základních skupin odpočívali, zatímco dalších osm celků bojovalo o postup do čtvrtfinále. Mezi nimi i jeden z největších favoritů celého mistrovství, celek Srbska a Černé hory, který se stále nemůže srovnat s neúčastí svých klíčových hráčů.

Vizualizace Auparku Karviná

Absence hvězd typu Vlade Divace a Dejana Bodirogy obhájce titulu a poslední mistry světa tlačí více než si dokázali přiznat. Srbové do dnešního dne dokázali porazit jen domácí Švédsko, což jim nakonec zaručilo postup do vyřazovací fáze.

Tam se jim do cesty postavilo Turecko a srbští basketbalisté začali v Borasu opět rozpačitě. První čtvrtinu prohráli 15:19 a Turci si udržovali vedení až do poloviny utkání. Pak přece jen zabral jihoslovanský favorit a především díky výkonům Marko Jariče a Milana Guroviče uhájil těsné vítězství 80:76. Turkům už nepomohla ani trojka Kutluaye dvě vteřiny před koncem. Ve čtvrtfinále změří Srbsko a Černá hora síly s Litvou.

Napínavé a dramatické bitvy na všech frontách

Také zápas Rusů s Chorvatskem v Södertälje přinesl napínavý boj od začátku do konce a měl dokonce i podobný průběh. Také Rusové jako favorité zápasu zaspali začátek a dlouho na soupeře nestačili, v jednu chvíli prohrávali až o sedm bodů. Pak ale k útoku zavelel Andrej Kirilenko, autor 29 bodů, a především jeho zásluhou Rusko nakonec porazilo Chorvaty 81:77. Ve čtvrtfinále se utká ve středu s Francií.

I další zápasy skončily těsnými výsledky. V souboji dvou mužstev, s kterými se moc "nepočítá",  Slovinsko - Izrael, byli úspěšnější Izraelci poměrem 78:76. O tom, že to bylo to utkání neuvěřitelných zvratů svědčí výsledky jednotlivých čtvrtin - 28:16, 15:21, 10:23, 23:18. Poslední zápas dnešního programu obstarali Němci a Italové. V německém dresu úřadovali Mithat Demirel (23 bodů) a hvězda z NBA Dirk Nowitzki (22 bodů), ale nebylo jim to nic platné. Italové kolektivním výkonem vyhráli 86:84.