Ďábelskou noc rekordů režíroval Eliáš

NEW YORK

V nedělním utkání s New Yorkem Islanders si otevřel střelnici český Ďábel Patrik Eliáš a zbytečně neplýtval municí. Čtyřmi přesnými zásahy a jednou asistencí položil stabilní základy vítězství New Jersey v poměru 6:0. Gólman Martin Brodeur se radoval ze 40. výhry v ročníku, což dokázal jako jediný brankář v historii NHL už ve čtyřech sezónách.

Mgr. Milan Parnahaj- pobavil i poučil

Eliáš, ačkoliv patří k obávaným útočníkům zámořské soutěže, podobný střelecký galakoncert ještě nikdy nepředvedl, i když pět bodů v jednom zápase už zaznamenal. "V posledních deseti nebo patnácti utkáních jsem se cítil opravdu velmi dobře. Cítil jsem, že mi to jde," řekl Eliáš, který nastřílel 10 z 27 gólů v sezóně v uplynulých třinácti duelech. Výborně si vedl i Eliášův spoluhráč z formace Scott Gomez, autor pěti brankových nabídek. "Gomez hraje fantasticky a těží z toho celá lajna," usmíval se český střelec.

Poprvé se Eliáš radoval z trefy ve dvanácté minutě druhého dějství, když tečoval Niedermayerovu střelu v přesilové hře. Podruhé dopravil kotouč nadvakrát do sítě po Gomezově přihrávce. Hattrick zkompletoval na začátku třetí dvacetiminutovky, čtvrtý úlovek pak tahal gólman Ostrovanů Rick DiPietro ze sítě necelých šest minut před koncem.

Šestým hattrickem v kariéře srovnal Eliáš týmový rekord Johna MacLeana. Svou první čtyřgólovou show se zase přiřadil ke třem Ďáblům Johnu Maddenovi, Randy McKayovi a Patu Verbeekovi, kteří to dokázali před ním.

Gomez zase pěti asistencemi vyrovnal rekord jiného Ďábla Toma Kurverse, který podobný kousek předvedl 13. února 1989.

"Tím to ještě nekončí"

Nejvíce pozornosti ale sklidil Brodeur. "Takovou úspěšnost, takovou stabilitu výkonů jsem si vždycky přál," radoval se Brodeur ze čtyřicáté výhry v sezóně. Kanadský gólman se již dříve stal také prvním mužem v masce, který v osmi sezónách v řadě vychytal třicet vítězných zápasů. "Baví mě, když často chytám, když mě mužstvo potřebuje. To mi pomohlo k rekordu, navíc i fakt, že jsem vždy chytal v dobrém defenzivním týmu. Ale já tímto ještě nekončím, chci tu laťku ještě o pořádný kus zvednout," varoval Brodeur své následovníky.

K nedělní nule nepotřeboval Brodeur žádný zázračný výkon, čelil jen devatenácti ranám. Zaznamenal tak 9 shutout v ročníku (nejlepší statistika v lize) a celkově již čtyřiašedesátý. "Brodeur je vynikající. Jednou, až budu starý, budu mít vnoučatům o čem vyprávět. Řeknu jim: Hrál jsem s Marty Brodeurem. A ona budou nadšená," líčil Gomez.

Dvořák pomohl k bodu

V dalším nedělním utkání Chicago vedlo doma nad Edmontonem ještě dvě a půl minuty před koncem o tři branky, ale drtivý finiš hostí jej nakonec připravil o bod. Během 88 sekund vstřelili hosté tři góly a vyrovnali na konečných 4:4. Hlavní postavou edmontonského návratu do utkání byl Radek Dvořák, který vstřelil dva ze tří bleskových gólů hostí.

Český hráč vyrovnal 61 sekund před koncem při hře Edmontonu bez brankáře a s jedním útočníkem navíc. Obránce Steve Staios jej našel přihrávkou z pravého rohu v brankovišti a Dvořák zápěstím skóroval. "Měl jsem asi střílet nahoru, ale puk mi začal ujíždět z čepele, tak jsem alespoň zkusil vystřelit co nejrychleji a spadlo to tam. Jsem rád, že jsem ten gól dal, ale zásluhu na něm má všech pět, vlastně šest hráčů," uvedl Dvořák.

Střelecky se prosadil také Petr Sýkora, který přispěl jedním gólem k vítězství Anaheimu nad Vancouverem 3:1.

6. Anaheim +79399526197:18692
7. Minnesota +784010127190:17091