Anaheim vybojoval postup do finále Stanley Cupu

NEW YORK

Vítězstvím 2:1 nad Minnesotou ve čtvrtém zápase finále Západní konference playoff NHL se tým Anaheimu probojoval až do finále. Sérii totiž vyhrál 4:0 a poprvé ve své jedenáctileté historii tak postoupil do finále Stanley Cupu.

Ve čtvrtém zápase série se ukázalo, že i hráči kalifornského týmu přesilovky zvládají. Čtyřicetiletý útočník Adam Oates v nich dvakrát skóroval, což se mu naposledy povedlo před pěti lety v dresu Washingtonu.

"Neuvěřitelné. Museli jsme přehrát několik vynikajících mužstev. Jsem strašně rád, že mohu být v tomto týmu," radoval se Steve Rucchin, který dres Anaheimu obléká od roku 1994.

Lépe začala Minnesota

Přitom hokejisté Minnesoty do utkání vstoupili aktivně. V páté minutě Andrew Brunette ukončil po 217 minutách a 54 sekundách neprůstřelnost brankáře Jeana-Sebastiena Giguera a poslal svůj tým do vedení.

Pak však Oates vyrovnal, ve druhé části přidal další gól a Giguere nepustil žádnou střel. V pátečním utkání si kanadský gólman připsal 24 úspěšných zákroků a během čtyř zápasů pochytal 122 střel hráčů Minnesoty.

Čekání na soupeře

V sérii pouze jednou inkasoval, což je rekord NHL. "O rekordy se nestarám. Chtěli jsme prostě vyhrát," odmítal Giguere roli sběratele historických zápisů. "Myslím, že mančaft hrál perfektně a kluci mi strašně moc ulehčili moji práci," povídal tradičně skromný gólman, který v den zápasu oslavil šestadvacáté narozeniny.

Kalifornský tým si několik dnů odpočine a bude čekat na svého finálového soupeře, který vzejde ze souboje New Jersey s Ottawou. "Doufejme, že vyhrajeme," přeje si Giguere. V týmu Anaheimu usiluje o druhý prsten za triumf ve Stanley Cupu český útočník Petr Sýkora, který v roce 2000 triumfoval s hokejisty New Jersey, proti nimž může tentokrát ve finále nastoupit.

Play off NHL Západní konference:
Anaheim - Minnesota 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 9. a 30. Oates - 5. Brunette. Střely na branku: 28:25. Diváci: 17.174. Konečný stav série: 4:0.