Hlavní obsah
Logo Drážní inspekce Foto: Drážní inspekce

Drážní inspekce

Drážní inspekce je nezávislou státní institucí, která se zabývá vyšetřováním mimořádných událostí, nejčastěji nehod, k nimž dojde na drahách. Tamtéž vykonává i dohled, který má na starosti pět desítek vrchních drážních inspektorů.

Logo Drážní inspekce Foto: Drážní inspekce
Drážní inspekce

Inspekce vznikla 1. ledna 2003. Působí v pěti městech (Ostrava, Brno, Praha, Plzeň, České Budějovice) a provádí státní dozor ve věcech drah u více než 750 provozovatelů drah nebo drážní dopravy (železnice, metro, tramvaje, trolejbusy, lanovky), kteří v ČR působí.

V čele stojí Generální inspektor Drážní inspekce, kterým je od roku 2006 Roman Šigut.

V rámci prevence mimořádných událostí Drážní inspekce:
- zjišťuje příčiny a okolnosti vzniku mimořádných událostí v drážní dopravě
 - zjišťuje nedostatky ohrožující bezpečnost provozování dráhy nebo drážní dopravy
- provozovatelům dráhy a drážní dopravy ukládá opatření vedoucí k odstranění a nápravě zjištěných nedostatků, které ohrožují bezpečnost
- kontroluje plnění opatření uložených provozovatelům dráhy a drážní dopravy
- vyhodnocuje vývojové trendy nehodovosti na drahách a přijímá opatření ke zlepšení situace

V této souvislosti provádí Drážní inspekce i preventivní dozor a v případě zjištění nedostatků vyzve provozovatele k nápravě. Drážní úřad může na základě podnětu inspekce zahájit s provozovatele správní řízení, které může vést až k zastavení činnosti.

Při šetření mimořádných událostí Drážní inspekce zjišťuje příčinu nehody s cílem zabránit jejímu opakování, zatímco policie zkoumá trestněprávní odpovědnost konkrétních osob.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků